Якщо ви любите каву, насолоджуйтесь нею, але не забувайте, що час кавопиття має значення! Так кажуть вчені, які переконані в цілющих властивостях ароматного напою.
За даними німецької аналітичної онлайн-платформи Statista, 60 відсотків людей задовольняються протягом дня лише однією філіжанкою кави. Натомість кавові фанати можуть випивати 8 і більше чашок щодня.
Журналісти видання Newsweek не випадково звернулися до провідного сомнолога Девіда Бенавідеса з Гарвардської медичної школи та лікарні Бригама. Результати дослідження команди Бенавідеса показали, що вживання кофеїну навіть за шість годин до сну може істотно його порушити та негативно вплинути на якість нічного відпочинку.
Наука про кофеїн та сон
Тож чому кофеїн заважає сну? Доктор Бенавідес пояснив: «Кофеїн блокує аденозин – хімічну речовину в мозку, що допомагає заснути. Протягом дня ми природно накопичуємо дедалі більше цієї речовини, через що відчуваємо сонливість. Блокування цього процесу за допомогою кофеїну може сприяти підвищенню енергії через порушення сну».
За словами вченого, нещодавнє дослідження показало, що пізнє вживання кофеїну не лише скорочує тривалість сну, але й негативно впливає на глибокий сон, необхідний для відновлення безлічі функцій організму.
А тим часом ранкове кавопиття не лише не шкодить сну, але й може бути корисним для здоров’я, зазначив доктор Бенавідес. Інше дослідження науковців із кількох університетів США вивчало, як звички вживання кави впливають на серце та тривалість життя.
Команда проаналізувала дані понад 40 000 дорослих американців, які брали участь в Національному обстеженні здоров’я та харчування NHANES у 1999-2018 роках. Дослідники виявили дві поширені моделі вживання кави: 36 відсотків учасників пили її здебільшого вранці, а 14 відсотків – протягом дня.
Після майже десятиліття спостережень вчені відстежували випадки смерті з усіх причин, зокрема через хвороби серця та рак. Виявилося, що учасники, які пили каву переважно вранці, мали нижчий ризик смерті від будь-якої причини та від серцевих захворювань порівняно з тими, хто взагалі не вживав цього напою.
Проте кавопиття протягом дня не забезпечувало таких самих захисних ефектів.
Період напіввиведення кофеїну та індивідуальні відмінності
Доктор Бенавідес також наголосив на важливості знань про метаболізм кофеїну та період його напіввиведення – час, необхідний організму для виведення половини речовини.
Експерт, зокрема, сказав: «Слід враховувати, що період напіврозпаду кофеїну триває 5-6 годин. Тож якщо випити чашку кави о третій годині дня, половина кофеїну може перебувати в організмі до 8-9 години вечора. Цей процес може бути ще більш ускладнений генетикою, оскільки в деяких людей метаболізм кофеїну від природи швидший, а в деяких – повільніший».
Кофеїн у помірних кількостях – це добре
Хоча кофеїн може порушити сон, він не заслуговує на погану репутацію. За помірного споживання кава покращує повсякденне життя та приносить нам користь, не погіршуючи якість сну.
Але якщо ви відчуваєте втому попри достатній сон, доктор Бенавідес рекомендує звернутися до лікаря, щоб виключити будь-які проблеми зі здоров’ям.
Фото: pexels.com