Як уникнути стресового переїдання на свята: 5 простих способів

Зимові свята зазвичай є часом насолоди смачною їжею. Однак для багатьох вони також є складним періодом стресового переїдання, або заїдання стресу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Ця надмірність, як правило, негативно впливає на здоров’я. Ба більше: вибір певних харчових продуктів може підвищити рівень стресу та погіршити самопочуття.

Чому ми їмо більше під час стресу?

Реакція людини на стрес – це складна низка сигналів у мозку та по всьому тілу. Нервова система реагує на фізичні та психологічні події, щоб підтримувати наше здоров’я.

Як стверджують науковці з Університету Квінсленду (Австралія), реакція на стрес збільшує вироблення гормонів кортизолу та інсуліну, а також спричиняє викид глюкози (цукри в крові) та мозкових хімікатів для задоволення потреб. Тим часом приймання їжі під час стресу є природною поведінкою у відповідь на сплеск енергетичних потреб.

За свідченням команди дослідників під орудою Самана Кхалесі, нерідко наші стосунки з їжею стають напруженими. Ми навіть можемо відчувати сором чи провину через переїдання.

Що стресове переїдання може зробити з організмом?

Харчування «на стресі» передбачає ненажерливість, перекуси вночі, їду нашвидкуруч або на ситий шлунок. Воно також може виражатися у вживанні продуктів, яких ми раніше не їли. Зокрема, ультраоброблених: потяг до них є ознакою стресу. Коли ми їх їмо, в мозку активується система винагороди, завдяки чому наш стан покращується.

Короткочасне переїдання, спричинене стресом, наприклад, на свята, може призвести до кислотного рефлюксу та поганого сну. Особливо, коли надмірна їжа поєднується з алкоголем, пише Science Alert.

У довгостроковій перспективі переїдання через стрес спричиняє ожиріння, збільшує ризик розвитку раку, захворювань серця та діабету.

Те, що ми їмо, робить нас більш або менш стресовими

Продукти, які ми вибираємо, впливають на рівень стресу, зауважили австралійські вчені. Раціон з високим вмістом рафінованих вуглеводів та цукру (наприклад, солодкі напої, цукерки, крекери, тістечка) може призвести до різкого підвищення рівня цукру в крові, а потім до його падіння. Їжа з високим вмістом нездорових насичених жирів може посилити запальні реакції в організмі. А запалення та швидкі зміни рівня цукру в крові змінюють настрій, зокрема, посилюють занепокоєння.

новорічний стіл

Тим часом деякі харчі можуть поліпшити баланс нейромедіаторів у мозку, які регулюють стрес та настрій. Приміром, жирні кислоти омега-3, які містяться в рибі та лляному насінні, відомі тим, що зменшують рівень запалення та підтримують здоров’я мозку. Магній, що міститься в листовій зелені та горіхах, допомагає регулювати рівень кортизолу та реакцію організму на стрес.

Вітаміни групи B, які є в цілісному зерні, горіхах, насінні, бобах та продуктах тваринного походження, підтримують здоров’я нервової системи та енергетичний обмін, а також поліпшують настрій та когнітивні здібності.

5 порад до святкового столу

Ось кілька порад стосовно того, як насолоджуватися святковою їжею, уникаючи при цьому стресового переїдання:

  1. Їжте повільніше, ретельно пережовуючи кожен шматочок.
  2. Навіть на свята намагайтеся дотримуватися звичного часу приймання їжі.
  3. Не нехтуйте здоровими звичками, навіть якщо у святковий період їсте більше. Не забувайте про якісний сон та фізичні вправи.
  4. Пийте багато води. Це допоможе організму краще функціонувати та втамує голод. Коли мозок отримає повідомлення про те, що вода потрапила до шлунку, почуття голоду тимчасово зменшиться.
  5. Не їжте дуже мало. Парадокс, але обмеження себе в їжі може призвести до ще більшого переїдання та посилити стрес.

Плюс три бонусні поради щодо боротьби зі стресом під час свят

  1. Спробуйте переосмислити святковий стрес. Замість того, щоб сприймати його як щось погане, розглядайте його як сплеск енергії, що знадобиться, приміром, для купівлі подарунків або спілкування з родиною.
  2. Будьте добрими та емпатичними до себе й інших. Можете навіть побалакати із собою, як з другом. Ці дії стимулюють мозок та покращують самопочуття.
  3. Займіться чимось приємним: рукоділлям, фізкультурою, дихальними вправами, читанням тощо. Це допоможе мозку і тілу розслабитися та повернути рівновагу.
FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU