Температура Місяця, як і температура Землі, змінюється залежно від того, чи потрапляє на його поверхню сонячне світло. Однак коливання температур, порівняно з нашою планетою, на Місяці дуже істотні.
«Температура дико коливається від екстремально високої до екстремально низької», – сказав Джон Моньє, професор астрономії Мічиганського університету (США), в інтерв’ю виданню Live Science. За його словами, температура Місяця може варіюватися в середньому від мінус 100 °C до понад 100 °C.
Для порівняння, середня температура поверхні Землі становить 15 °C. Але, за даними NASA, вона коливається від мінус 89 °C до плюс 57 °C.
Хоча Земля і Місяць перебувають приблизно на однаковій відстані від Сонця (близько 150 мільйонів кілометрів), є кілька чинників, які впливають на те, чому їхні температури такі різні.
Передусім, Земля має атмосферу, що утримує тепло і підтримує помірні, придатні для життя температури. Місяць не має атмосфери, що робить його вразливим для потужного нагрівання Сонцем.
На Землі, на відміну від кам’янистого місяця, є величезні океани, які поглинають та зберігають енергію Сонця та повільно вивільняють її вночі.
А тим часом місячний ґрунт, відомий як реголіт, є «добрим ізолятором», зазначив професор Моньє. Таким чином, як при світлі, так і в темряві, поверхня Місяця зберігає тепло або холод. Ці зміни температури різняться по всій поверхні Місяця.
За даними NASA, поблизу екватора Місяця температура може досягати 121 °C при сонячному світлі та опускатися до мінус 133 °C у темряві. Загалом поверхня Місяця має найекстремальніше термічне середовище в Сонячній системі після Меркурія.
Як зауважив професор Моньє, на полюсах Місяця Сонце не сходить і не заходить. Воно ніколи не буває вище або нижче за горизонт більш ніж на 1,5 градуса, тому й відкидає довгі тіні, які обертаються разом з Місяцем. Через це деякі кратери природного супутника Землі перебувають у вічній темряві. Як припустив професор, можливо, ці кратери, відомі як постійно затінені області, містять захоплені частки льоду, які можуть мати вирішальне значення для виживання людини на Місяці.
2022 року NASA виміряло його температуру за допомогою роботизованого космічного апарату Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), запущеного у червні 2009-го. Виявилося, що деякі затінені області всередині кратерів зберігають температуру близько 17 °C. А це означає, що такі кратери свого часу можуть стати сприятливим місцем для укриття людей.
Однак у деяких затінених областях природного супутника Землі може бути дуже холодно. Як свідчать нещодавні дослідження, там навіть може бути найнижча температура в Сонячній системі.
У кратерах на південному полюсі Місяця, на думку науковців, температура може падати аж до мінус 248,15 °C або навіть нижче.
Розуміння того, як температура Місяця коливається у різних місцях, матиме вирішальне значення для майбутніх досліджень. Розглядаючи можливість тривалого перебування людей на Місяці, потрібно створити обладнання, що витримуватиме надто високі та надто низькі температури, вважає професор Моньє.
Фото: pixabay.com