Американські дослідники запевняють, що повноцінний нічний відпочинок не лише дарує красу – він також має антивіковий ефект.
Команда з Університету Огаста (Augusta University) дійшла висновку: ті, хто дотримується режиму сну, є біологічно молодшими. Тоді як нехтування цим режимом пов’язане з погіршенням здоров’я та ранньою смертю.
У той час як хронологічний вік – це кількість прожитих років, біологічний вік показує, скільки років клітинам і тканинам.
Як проходило дослідження
Розпочинаючи своє дослідження команда припустила, що збої у внутрішньому годиннику організму (циркадному ритмі) можуть прискорити старіння клітин та виникнення вікових захворювань.
Аби знайти підтвердження цьому та іншим припущенням, науковці вивчили дані про сон 6052 учасників, середній вік яких складав 50 років. Інформацію було зібрано в рамках Національного дослідження здоров’я та харчування США.
Протягом чотирьох-сімох днів добровольці носили трекери, які накопичували дані про тривалість сну, його варіативність (зміни часу нічного відпочинку) і нерегулярність. Дослідників цікавила різниця у тривалості сну між буднями та вихідними. А також те, як змінювалася середня точка сну людини між буднями і вихідними. Під час експерименту команда розпитала учасників про стан їхнього здоров’я, їхню вагу, вживання ними алкоголю, куріння та рівень фізичної активності.
Вчені розраховували біологічний вік учасників, аналізуючи зразки крові, рівень кров’яного тиску та холестерину, наявність (чи відсутність) ознак діабету, захворювань печінки та нирок.
Про що дізналися науковці
Результати, які опублікував журнал Sleep Health, показали: близько двох третин усіх учасників спали від семи до дев’яти годин на добу. 16 відсотків – менш як сім годин, а 19 % – понад дев’ять годин.
У середньому час сну учасників щоночі змінювався на годину, пише Daily Mail. А у вихідні вони спали додатково на 78 хвилин. Середня точка сну змінювалася в середньому на 42 хвилини щоночі по буднях і на 66 хвилин у вихідні. У тих, хто мав найменш жорсткий графік сну, біологічний вік був на дев’ять місяців більшим, ніж у прихильників регулярного нічного відпочинку.
На думку дослідників, ті, хто часто змінює час відходу до сну та пробудження, порушують свій циркадний ритм і тим самим збільшують біологічний вік.
Команда заявила, що її дослідження є першим, яке пов’язує зміни у режимі сну з біологічним старінням.
Нагадаємо, що раніше дослідники пов’язували нерегулярний режим сну з підвищеним ризиком розвитку діабету, високим кров’яним тиском, хворим серцем та когнітивними розладами. Всі ці порушення є маркерами збільшення біологічного віку.
Фото: pexels.com