Який нічний сон можна вважати здоровим?

Команда австралійських експертів зі сну пояснила, який нічний сон справді можна назвати здоровим, якісним, міцним.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники з Аделаїдського інституту сну при Університеті Фліндерса розповіли, які ознаки вказують на те, що ми спимо добре.

Зазвичай пацієнти діляться з експертами своїми умовиводами про здоровий сон. Багато хто вважає, що коли голова торкається подушки, людина має поринути у глибокий відновлювальний сон і прокинутися приблизно через вісім годин, почуваючи себе відпочилою.

За словами сомнологів, насправді здоровий нічний сон є циклічним, оскільки ми входимо до різних стадій сну та виходимо з них, часто прокидаючись кілька разів. Дехто з нас пам’ятає ці пробудження, а дехто – ні. Тож що таке здоровий нічний сон?

Цикли сну – це американські гірки

Сон дорослої людини проходить через різні цикли та короткі пробудження протягом ночі. Кожен цикл триває близько 90 хвилин.

Зазвичай ми починаємо ніч з легкого сну, потім переходимо до глибших стадій сну і прокидаємося у фазі швидкого сну, що часто пов’язана з яскравими сновидіннями.

Якщо ми добре спимо, то більшість глибокого сну припадає на першу половину ночі. А тим часом фаза швидкого сну найчастіше припадає на другу її половину.

Дорослі зазвичай проходять через п’ять чи шість циклів сну за ніч. На думку експертів, цілком нормально ненадовго прокидатися наприкінці кожного з них. Тобто в середньому ми можемо прокидатися п’ять разів за ніч. Як стверджують сомнологи, попри кількість пробуджень, що нерідко збільшується з віком, людина може залишатися здоровою. А якщо вона не пам’ятає свої пробудження, особливо короткі, це є цілком нормальним.

жінка не спить

Який сон є якісним?

Відомо, що дорослим потрібно 7-9 годин сну на добу. Однак гарний сон – це не лише кількість годин, але і його якість.

Для більшості людей хороший сон означає здатність засинати невдовзі після того, як вони лягли в ліжко (приблизно протягом 30 хвилин), спати без пробуджень і прокидатися бадьорими.

Протягом дня ми не маємо почуватися надмірно сонними. Особливо якщо регулярно спимо не менш як 7 годин на добу. Але нерідко людина все одно відчуває вдень фізичну втому. На думку експертів, у такому випадку варто звернутися до лікаря, оскільки існує низка ймовірних причин сонливості та млявості.

Поширені проблеми

Близько 25 відсотків дорослих страждають на безсоння – розлад сну, за якого буває важко заснути та залишатися у стані сну, зате пробудження настає раніше, ніж хотілося б.

Частота поширених розладів сну, таких як безсоння та апное уві сні (коли дихання частково або повністю зупиняється багато разів протягом ночі), також збільшується з віком. На них страждають 20 відсотків молодих людей та 40 відсотків людей середнього віку.

Гарна новина полягає в тому, що наука не стоїть на місці. А отже, спеціалісти можуть запропонувати ефективні методи лікування.

Наш сон також може бути порушений хронічними захворюваннями, що супроводжуються болями, а ще – прийманням деяких ліків.

Можливі й інші причини, через які ми погано спимо. Подекуди нас будять діти, домашні тварини чи шумний транспорт за вікном. Ці вимушені пробудження призводять до складного ранкового підйому та незадоволеності нічним відпочинком. А в деяких людей нічні пробудження взагалі не мають конкретної причини, розповіло видання Science Alert.

Щоб дізнатися, чи є пробудження проблемою, потрібно проаналізувати, як вони на нас діють. Коли вони спричиняють почуття фрустрації, занепокоєння або впливають на те, як ми функціонуємо протягом дня, це може означати, що настав час звернутися за допомогою. Так само як і тоді, коли нам постійно важко вставати на роботу або в сімейних справах.

чоловік і дитина сплять

Чи може допомогти гаджет-розумник?

Пристрої для відстеження сну можуть відрізнятися точністю спостережень за різними стадіями сну. І, на жаль, ці гаджети не є ідеальними.

Найкращим стандартним методом дослідження стадій сну сомнологи вважають лабораторну полісомнографію. Вона вивчає дихання, насичення крові киснем, мозкові хвилі та частоту серцевих скорочень під час сну.

Замість того, щоб уважно досліджувати свій сон за допомогою спеціального трекера, можливо, корисніше вивчити закономірності свого сну (зокрема, час відходу до сну і пробудження). Розуміння особливостей власного сну допоможе скоригувати поведінку, що негативно впливає на нічний відпочинок.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.