Цей запуск є початковим випробуванням використання деревини в дослідженнях Місяця та Марса. Компактний апарат розміром з долоню важить один кілограм.
Супутник LignoSat, розроблений Кіотським університетом та будівельною компанією Sumitomo Forestry, буде доставлений на Міжнародну космічну станцію в рамках місії SpaceX. А потім його виведуть на орбіту на висоті близько 400 км над Землею, повідомляє CNN.
Космічний апарат LignoSat, що отримав назву від латинського слова «дерево», покликаний продемонструвати космічний потенціал поновлюваного матеріалу.
«Завдяки деревині, матеріалу, який ми можемо виробляти самі, ми зможемо будувати будинки, жити та працювати в космосі вічно», – сказав Такао Дої, астронавт та дослідник діяльності людини в космосі в Кіотському університеті.
Деревина – матеріал космічний
Маючи 50-річний план з посадки дерев та будівництва дерев’яних будинків на Місяці та Марсі, команда Дої розробила сертифікований NASA дерев’яний супутник. Мета вчених – довести, що деревина є космічним матеріалом.
«На початку 1900-х років літаки робили з дерева. І супутник теж може бути дерев’яним», – переконаний професор лісового господарства Кіотського університету Кодзі Мурата. Він також стверджує, що в космічних умовах деревина довговічніша, ніж на Землі, оскільки там немає води та кисню, через які вона може згнити або спалахнути.
І що дуже важливо, дерев’яний супутник має мінімальний вплив на довкілля наприкінці терміну служби. Ті супутники, які виводять з експлуатації, повинні повернутися в атмосферу, щоб не стати космічним сміттям. Звичайні металеві супутники створюють частинки оксиду алюмінію під час повернення. Але дерев’яні просто згорять із найменшим забрудненням, сказав Такао Дої. За його словами, металеві супутники в майбутньому, можливо, взагалі заборонять.
Не анахронізм, а передова технологія
Після 10-місячного експерименту на борту Міжнародної космічної станції дослідники виявили, що хонокі – різновид магнолії, що росте в Японії та традиційно використовується для виготовлення піхов для мечів, – найкраще підходить для космічних апаратів. Під час будівництва першого дерев’яного супутника вчені використали японську традиційну ремісничу техніку без застосування гвинтів та клею.
LignoSat залишатиметься на орбіті протягом шести місяців. А тим часом електронні компоненти на борту вимірюватимуть, як деревина витримує екстремальні умови космосу. До слова, температура там коливається від -100 до 100 градусів за Цельсієм. Вимірювання відбуватимуться кожні 45 хвилин, поки супутник рухатиметься орбітою від темряви до сонячного світла.
За словами Кенджі Карії, менеджера дослідницького інституту Sumitomo Forestry Tsukuba, супутник LignoSat також дасть можливість оцінити здатність деревини знижувати вплив космічної радіації на напівпровідники.
«Це може здатися анахронічним, але використання деревини насправді є передовою технологією з огляду на те, що цивілізація прямує на Місяць та Марс. А ще застосування деревини в космічних проєктах може оживити лісову промисловість», – додав він.