Надруковані будинки, скафандри Prada та футбольні поля: яким буде життя на Місяці?

Виявлення печери під поверхнею Місяця відкрило нові можливості для його освоєння; вчені планують створити там першу базу для людей до 2030 року.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Днями провідні світові медіа сповістили про відкриття на Місяці командою дослідників з Університету Тренто (Італія) «секретної» печери. Циліндричне 100-метрове заглиблення завширшки з футбольне поле розташоване в районі так званого Моря Спокою.

Виявлення цієї печери зробило крок уперед для колонізації Місяця. Зокрема, для незабарної місії NASA «Артеміда» (Artemis), учасники якої планують створити на природному супутнику Землі перше людське поселення.

На думку науковців, така печера може стати місцем для місячної бази. Захистивши земних колоністів від суворого довкілля природного супутника Землі, печера забезпечить їм оптимальні умови для багаторічних досліджень.

База на місяці

Плани, до втілення яких залишилися лічені роки

Отже, НАСА планує до кінця цього десятиліття створити в рамках програми «Артеміда» базовий табір у південному регіоні Місяця. Туди астронавти дістануться на кораблі SpaceX. Ключовим пріоритетом програми є захист людей від космічної радіації та надвисоких температур.

Журналісти Daily Mail опитали експертів, якою може бути перша людська база на Місяці та які зручності передбачені для його підкорювачів.

Доктор Деніел Браун, доцент кафедри астрономії в Університеті Ноттінгем Трент (Велика Британія), наголосив, що атмосфера на Місяці не годиться для життя людини. Тож передусім там потрібно створити відповідне середовище з придатною для дихання атмосферою, комфортною температурою та захистом від випромінювання.

Метью Косбі, директор з космічної інженерії на британській станції Гунхіллі, вважає, що місячна база будуватиметься поетапно – так, як це було з Міжнародною космічною станцією (МКС). За словами пана Косбі, першою чергою потрібно подбати про електропостачання, зв’язок та безпроблемну експлуатацію обладнання. Усе це допоможе забезпечити постійну присутність людей і роботів на Місяці.

марсохід Flex

Найнеобхіднішими об’єктами місячного табору стануть житлові приміщення, транспорт та системи з вироблення електроенергії, наприклад масив сонячних панелей. На базі облаштують лабораторії, спальні, санвузли, а також встановлять тренажери, що допоможуть зберігати астронавтам кісткову та м’язову масу.

Поверхнею Місяця вони пересуватимуться на спеціальних потягах, які бігатимуть гнучкими розкладними доріжками, а не звичними рейками. На природному супутнику Землі виростуть космопорти, атракціони, а також розкинуться футбольні поля (їх вигравіюють на місячному ґрунті за допомогою лазера).

Схема місячної бази

З чого спорудять базу?

Одним із варіантів будівельного матеріалу для бази є місячний реголіт. Він особливий тим, що гарно захищає від радіаційних частинок, температур та космічних каменів. За словами пана Косбі, реголіт можна буде використовувати для 3D-друку приміщення просто на Місяці.

А тим часом доктор Браун нагадав, що NASA уникатиме доставки великої кількості будматеріалів із Землі, наприклад, цегли та сталевих модулів, адже це дуже дорого. На його думку, розміщення житлових приміщень під поверхнею Місяця, приміром, у печерах, може стати практичним рішенням, що забезпечить додаткове укриття від суворого довкілля.

будівельний блок з місячного грнту

Будівельний блок з реголіту

За наявності достатнього захисту люди, що перебуватимуть всередині, зможуть зняти скафандр, розроблений конструкторами Prada, та носити звичайний одяг, як це роблять екіпажі МКС. Доктор Браун вважає, що базу будуватимуть як люди, так і роботи.

Що їстимуть та питимуть астронавти?

Оскільки очікується, що мешканці нової бази проводитимуть в космосі значно більше часу, ніж дослідники з МКС, їм доведеться вирощувати їжу просто на Місяці. Серед культивованих продуктів будуть штучні стейки та їстівні рослини (останні, до речі, можуть рости на місячному реголіті).

«Найважливішою умовою успішного існування людської спільноти на Місяці є вода», – зазначила Мішель Генлон, професорка космічного права в Університеті Міссісіпі (США). Астронавтам знадобиться вода для пиття та вирощування рослин, необхідних для виживання.

рослина, вирощена у місячному грунті

Тут слід додати, що керівники місії «Артеміда» зацікавлені в освоєнні саме південної півкулі Місяця через тамтешні багаті запаси води у вигляді льоду. Він може стати джерелом питної води для дослідників Місяця, допомагати охолоджувати обладнання, а також використовуватись для отримання водню для палива та кисню для дихання.

Тим часом Малкольм Макдональд, інженер з космічних технологій в Університеті Стратклайда (Шотландія) не очікує, що плани місії Artemis реалізуватимуться вже 2028-го. Хоча в NASA й заявили, що це може статися навіть у вересні 2026 року. На думку науковця, створення бази на поверхні Місяця слід очікувати не раніше, ніж у 2030-ті роки.

Фото: NASA

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.