Під час масштабного дослідження міжнародна команда вчених проаналізувала велику вибірку даних, що демонстрували зміни в рості та вазі чоловіків із різних регіонів світу. Учені виявили, що в міру того, як країни ставали багатшими та здоровішими, населення ставало вищим та важчим. Але чоловіки за останнє століття виросли вдвічі більше, ніж жінки.
Дослідники вивчили дані про 135 645 людей (46 відсотків з яких були чоловіками) із 62 країн. Ця інформація була доповнена статистикою з Вікіпедії та історичними відомостями про Велику Британію (починаючи з 1900 року). Людей, які страждали на ожиріння, дослідження не розглядало.
Про що дізналися науковці?
Дослідники підтвердили, що під час аналізу даних був очевидний статевий диморфізм розмірів, тобто різниця фізичних показників між статями, коли чоловіки вищі та важчі за жінок.
«Наш міжнаціональний аналіз показав, що в міру поліпшення соціальних та екологічних умов у країнах, включаючи зниження загального тягаря хвороб, зріст та вага людей збільшуються, але в чоловіків удвічі більше, ніж у жінок, що призводить до значнішого статевого диморфізму розмірів», – написали дослідники у звітній статті.
Параметри представників обох статей корелювали з рівнем багатства країни та станом здоров’я її населення, що вимірюється Індексом розвитку людського потенціалу (ІРЛП). Учені виявили, що зріст та вага істотно залежать від якості життя та впливу довкілля.
Але чому цей ефект значно помітніший у представників сильної статі? На думку команди, це може свідчити про те, що чоловічий організм є більш чутливим до умов життя. Можливо, тому, що більші тіла вимагають більшого догляду та піклування. Що стосується жінок, то навколишнє середовище, ймовірно, меншою мірою впливає на їхню морфологію.
Дослідники також спостерігали деяку цікаву мінливість показників між країнами. Наприклад, діапазон ваги був ширшим у країнах з вищим ІРЛП. Тоді як кількість варіацій зросту серед чоловіків зменшувалася в міру підвищення ІРЛП, розповіло видання Science Alert.
Науковці припустили, що зріст чоловіків може бути корисним індикатором загального здоров’я та добробуту населення. А отже, у влади тієї чи іншої країни є порівняно простий спосіб виміру цих змінних.
При цьому дослідники визнали, що для підтвердження виявлених закономірностей потрібні додаткові, більш довгострокові дослідження.
«Наше дослідження поєднало еволюційну біологію з показниками людського добробуту, надавши нове розуміння того, як соціально-екологічні фактори та статевий відбір формують ключові фізичні риси», – написала команда.
Висновки з дослідження опублікував журнал Biology Letters.
Фото: pixabay.com