Забруднення повітря збільшує кількість самогубств 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

На щастя, рівень самогубств у світі знижується. Але він впаде швидше, якщо жителі Землі відмовляться від викопного палива.

Команда дослідників з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі (США) знайшла інноваційний спосіб перевірки передбачуваного зв’язку між забрудненням повітря та самогубствами. Результати дослідження не лише підтвердили, що цей зв’язок реальний, а й показали, що він є більш разючим, ніж можна було очікувати.

Про що дізналися науковці

Про зв’язок між забрудненням атмосфери та поганим фізичним здоров’ям учені знали давно. Але останніми роками дослідники знайшли докази того, що брудне повітря також є шкідливим і для нашої психіки. Воно, зокрема, призводить до збільшення кількості самогубств.

За словами докторки Тамми Карлтон, провідної авторки дослідження, мета команди полягала в тому, щоб визначити роль забруднення повітря у статистиці самогубств. Разом з колегами вона досліджувала періоди, коли забруднення (вимірюване за рівнем часточок PM 2,5, тобто діаметром 2,5 мікрона або менше) зростало без зміни інших факторів завдяки температурним інверсіям. Вони мають місце тоді, коли шар теплого повітря утримує під собою холодне повітря, запобігаючи розсіюванню забруднюючих речовин та викликаючи їхнє локальне накопичення. Деякі міста особливо схильні до таких інверсій через наявність довколишніх пагорбів, розповіло видання IFLScience.

Використовуючи дані про різке збільшення забруднення, зібрані в Китаї протягом 2000-2019 років, команда виявила зростання рівня самогубств приблизно на 25 відсотків. «Кількість самогубств істотно збільшується на тлі підвищеного забруднення повітря», – повідомили вчені.

Цей зв’язок був найбільш виражений серед жінок похилого віку, в яких проблеми зі здоров’ям збільшувалися у 2,5 раза (в порівнянні з рештою населення).

sportsmen u masczi - Здоров'я - 50Plus

Суїцид як наслідок недолугої екологічної політики

Пані Карлтон зацікавилася цим питанням після того, як дослідила вплив спекотної погоди на збільшення кількості самогубств в Індії. Це було одне з найтривожніших відкриттів у контексті глобального потепління.

При цьому науковиця виявила, що рівень самогубств в усьому світі падає попри підвищення температури. А в Китаї він падає швидше, ніж будь-де. Здебільшого це пояснюється зниженням забруднення повітря у китайських містах, завдяки заміні старих вугільних джерел енергії на відновлювані. До того ж у країні дедалі більшої популярності набувають електромобілі, а користування автівками з бензиновими та дизельними двигунами незабаром може піти в небуття.

«Тридцять років потепління в Індії призвели до приблизно таких самих масштабів самогубств, як і п’ять років боротьби із забрудненням повітря в Китаї», – зауважила Тамма Карлтон. Проте вона наголосила на тому, що 90 відсотків самогубств не можна пояснити забрудненням довкілля.

«Ми часто думаємо про самогубство та психічне здоров’я як про проблему, яку необхідно розв’язувати на індивідуальному рівні. Однак результат дослідження вказує на важливу роль державної політики, екологічної політики у пом’якшенні криз психічного здоров’я та зменшенні кількості самогубств», – зазначила науковиця.

Результати дослідження опублікував журнал Nature Sustainability.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU