Застуда чи грип: як подолати сезонну інфекцію?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Якщо грип і застуду лікувати, хвороба пройде за тиждень, а якщо не лікувати, то за сім днів. Наскільки має рацію народна мудрість, і чого ми ще не знаємо про добре вивчену недугу?

Знайомий незнайомець 

Грип – це гостре респіраторне вірусне захворювання, відоме людству вже тисячі років. Гіппократ описував спалах «перінфського кашлю» ще 412 року до н. е.: стародавній ескулап залишив письмове свідчення респіраторного захворювання з ознаками грипу. Схожою на грип виявилася і «селянська лихоманка», яка спалахнула 1173 року в Англії. Масові захворювання на грип відзначалися з XVI століття. В одній лише Європі у XVIII столітті фіксувалися три епідемії цієї хвороби. Одна з них, 1781-1782 років, вважається наймасштабнішою в історії, коли захворіло понад ¾ населення Англії.

І хоча збудники грипу були лабораторно виділені лише у ХХ столітті (1901 року – вірус грипу А у птахів, 1931-го – вірус грипу А у свиней, 1933-го, 1940-го та 1951-го – віруси грипу А, В, С у людей), назва для цієї недуги influenza (перекладається з італійської як «вплив») поширилася на європейські мови з Риму ще з середини XVIII століття. За однією з версій, поняття інфлюенца вказує на потенційну вірулентність зараження, загрозу впливу на здорове населення.

За іншою версією, назва з епохи Відродження означала хворобу як наслідок несприятливого астрологічного впливу. Друга європейська назва інфекції «грип» (у французів паралельно з die influenza вживається la grippe, у німців – die grippe) може бути похідною від слова «підхоплювати». У слов’янських мовах «грип» співзвучний зі словом «хрип», що так само породжує асоціацію із симптоматикою недуги.

Попри те, що грип викликають характерні для цього захворювання віруси (на сьогодні їх вже відомо понад 2000 модифікацій), симптоми грипу можуть повторюватися і в інших ГРВІ (гострих респіраторних вірусних інфекціях). Через таку схожість їх називають «грипоподібними захворюваннями». Схожі стани можуть викликати понад 200 видів респіраторних вірусів (риновіруси, аденовіруси, респіраторно-синцитіальні віруси та ін.). Тож називати в ужитку будь-яке ГРЗ «грипом» є неправильним.

virusy - Здоров'я - 50Plus

Збудники грипу 

Віруси грипу діляться на три типи і відрізняються між собою за силою поширення та тяжкості захворювання. Найчастішою причиною сезонного грипу стає вірус грипу A, і він вважається найнебезпечнішим, бо вражає людей і тварин, передаючись від людини до людини, від людини до тварини і птахів і навпаки. Така форма вірусу вважається найбільш загрозливою для життя, адже вона складається з геномів людини і тварин. Вірус грипу А забезпечує сильну та середню тяжкість захворювання. Це єдиний тип вірусу грипу, що здатний викликати пандемії.

Вірус грипу В може спровокувати лише локальні спалахи в окремих регіонах. У той час як епідемії грипу, спричинені серотипом А, відзначаються кожні 2- 3 роки, серотипом В – раз на 4-6 років. Захворювання на грип В виникає перед грипом А або одночасно з ним, спостерігається лише у людини (переважно у дітей). Вірус грипу С так само може загрожувати лише людині – дітям та ослабленим дорослим. Найчастіше він проявляється на тлі захворювання на грип А, але цей вірус не викликає ані епідемій, ані ускладнень – хвороба перебігає у легкій формі або навіть може зовсім ніяк про себе не повідомляти.

Попри обґрунтоване уявлення про високу заразливість грипу, який легко передається повітряно-краплинним шляхом (під час кашлю, чхання, розмови), його вірус формує у людини стійкий імунітет. Причиною захворювання зазвичай стає стан ослабленого імунітету, у якому люди швидко інфікуються. І хоча сприйнятливими до грипу є всі вікові категорії, на першому місці в зоні ризику – вікова група від 65 років, на другому – від 50 до 64 років. Окрім людей старшого віку, високий ризик захворіти мають діти, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями серця та легень.

zhinka v lizhku - Здоров'я - 50Plus

Сезонний характер

Пік захворюваності на грип припадає на відлигу: при температурі близько 0°C він зберігається протягом місяця. Найбільш високим ризик зараження є за температури від -5°C до +5°C. Комбінація переохолодження та сухості дихальних шляхів створює сприятливі умови для проникання вірусу в організм при зменшенні вологості повітря. Повторна захворюваність та ймовірність щорічних сезонних спалахів грипу (зазвичай взимку та восени) є результатом мінливості вірусу: наслідком антигенного дрейфу та антигенних зрушень. За даними досліджень, періодичність епідемій пов’язана з частою зміною антигенної структури вірусу за його перебуванням у природних умовах. Через часту мінливість вірусу (свою форму він змінює щороку) щорічно з’являються нові види захворювання з більш вираженими симптомами.

Вражаючи передусім верхні дихальні шляхи та бронхи (рідше – легені), грип виділяється серед інших вірусних інфекцій можливістю важкого перебігу та високою смертністю під час епідемій, котрі виникають мало не щороку в осінньо-зимовий період, вражаючи від 8% до 15% населення. Щорічно у світі інфікуються до 500 мільйонів людей, 2 мільйони з яких помирають. За рівнем смертності грип перебуває на 8-му місці серед усіх захворювань (між діабетом та хворобами нирок), тому до нього не можна ставитися легковажно.

Тим часом переважна більшість людей, інфікованих грипом, за медичною допомогою не звертається. Згідно з аналізом захворюваності на прикладі 2005-2011 років (дані журналу The Lancet Respiratory Medicine), симптоми грипу виявлялися лише у п’ятої частини хворих, і лише 17% із них звернулися до лікаря. Водночас усі носії вірусу поширювали його під час хвороби: при аерозольному механізмі передачі вірусу хвора людина навіть зі стертими ознаками захворювання є джерелом інфекції з першої години до 5-7-го дня недуги. Ось чому в сезон грипу важливо ізолювати хворих, користуватися маскою та уникати скупчення людей. Адже через постійну мутацію вірусу медицина все ще не має безвідмовних протигрипозних препаратів, а для досягнення колективного імунітету за допомогою щеплень вакцинувати необхідно 80% здорових людей і 90% населення з груп ризику.

zhinka na vulyczi nadyagaye masku - Здоров'я - 50Plus

Симптоми грипу

Виявлятися грип може у формі інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів, демонструючи ознаки захворювання на 1-4 день після зараження. Діагностику грипу ускладнює схожість первинних симптомів із ознаками інших респіраторних інфекцій. Через те, що симптоми грипу схожі на інші ГРВІ, підтвердити захворювання можуть лише лабораторні тести. Ідентифікація вірусу грипу можлива з епітелію слизової оболонки носа, мазків із горла або за допомогою аналізу крові. При неспецифічних лабораторних дослідженнях діагностика вірусу грипу провадиться з аналізу крові та сечі. Обов’язковим при обстеженні є рентген легень на виявлення ускладнень грипу.

Без проведення досліджень грип діагностується на основі епідемічних даних про одночасне захворювання інших мешканців цієї зони. Захворювання на грип проявляється у гострій формі з інкубаційним періодом від 3-24 годин до 2-5 днів із моменту зараження (в середньому йдеться про 1-2 дні).

Основні ознаки грипу:

  • висока температура тіла (її жарознижувальні препарати можуть не вгамовувати протягом тижня), лихоманка;
  • підвищена слабкість;
  • ломота у м’язах та суглобах;
  • виражений головний біль;
  • закладення носа;
  • сухість у порожнині носа та глотці;
  • біль у горлі та трахеї (в ділянці грудини);
  • надривний кашель;
  • сильне потовиділення;
  • сльозотеча;
  • несприйняття світла та шуму;
  • шкірні висипання;
  • втрата апетиту.

Крім перерахованого, можуть спостерігатися зниження чутливості носа, запаморочення, сухість у роті, хворий блиск очей, шум у вухах, наліт на язику та губах, тріщини в куточках рота, прискорене дихання, високий пульс і дратівливість. Періодично стан хворого може або покращуватися, або погіршуватися.

termometr v rukah - Здоров'я - 50Plus

Скільки триває грип?

Залежно від ступеня інтоксикації, загального стану здоров’я, віку та досвіду перенесення грипу раніше, хвороба може мати легку, середню або токсичну форму. При легкій формі грипу температура може не підвищуватися взагалі (бути нормальною чи дещо зниженою) або підвищитися до 38 градусів. При середньотяжкому перебігу хвороби температура підвищується до 38,5-39,5 градусів. При вираженій токсичній формі грипу температура тіла може сягнути 40 градусів. У цьому стані хворого мучать судоми, блювання, носові кровотечі, галюцинації.

Біль у шлунку і рідке випорожнення не є обов’язковими симптомами при грипі, хоча при застуді проявляються досить часто. Проте вони можуть бути симптомом іншого вірусу. Наприклад, причиною гастроентериту найчастіше є ротавірус, що при розмноженні викликає запалення шлунково-кишкового тракту. Шлунковий або кишковий грип не можна плутати із звичайним грипом: ротавірусна інфекція лікується по-іншому. Характерні ознаки шлункового грипу – сильне блювання та зневоднення організму.

При схожості симптомів грипу з іншими ГРЗ існують і відмінності. У той час, як при вірусному захворюванні температура різко підвищується до максимуму відразу, при застуді вона не перевищує 38 градусів. Натомість застуда характеризується сильною нежиттю, тоді як при грипі вона практично відсутня: там закладено ніс. Під час ГРВІ хворий часто чхає, але його очі переважно не сльозяться і не червоніють, так само немає і кашлю. А при грипі кашель може не вщухати понад два тижні.

Найбільш заразним хворий на грип вважається на 3-4-й день із моменту прояву симптомів. Якщо хвороба не ускладнюється, температура може триматися 2-4 дні, а одужання настає через 7-10 днів. Більшість людей симптоми грипу долають упродовж тижня без медичної допомоги. Але в тяжкій формі хвороби лікування грипу може тривати до 15 днів. Слабкість, дратівливість, порушення сну та головний біль можуть спостерігатися протягом двох-трьох тижнів після одужання.

cholovik trymayetsya za golovu - Здоров'я - 50Plus

Лікування грипу

Температуру до 38 градусів включно знижувати за допомогою препаратів не можна: організм має самостійно активізувати захисні механізми у процесі боротьби з вірусом. Лікування грипу не має проводитися без консультації лікаря, бо це може призвести до ускладнень.

Пацієнтам призначають:

  • антигістамінні пігулки;
  • носові спреї та краплі, що знімають закладення й ознаки нежиті;
  • ізотонічну воду для промивання порожнини носа та судинозвужувальні краплі;
  • препарати від першіння та болю в горлі;
  • для полегшення кашлю виписують ліки, що знижують в’язкість мокротиння.

До 1960-х років людина не знала специфічних ліків для боротьби з вірусом і використовувала лише препарати для полегшення симптомів грипу. У різних комбінаціях симптоматичних засобів – дезінфікуючих, кровоспинних та анальгетиків – і сьогодні полягає лікування грипу.

Потрібно підтримувати баланс рідини та випивати під час хвороби по 2 літри води на день. Допомагають при грипі настоянка шипшини, морс, чай із лимоном та інші зігрівальні напої з вітаміном С. Рідина прискорить виведення з організму токсинів, породжених вірусом.

pigulky v rukah - Здоров'я - 50Plus

Народні засоби від грипу:

  • полоскання горла настоями лікарських трав –ромашки, евкаліпта, шавлії, мати-й-мачухи;
  • ароматерапія ефірними оліями лаванди, евкаліпта, м’яти перцевої, розмарину, ромашки, лимона;
  • лужно-олійні інгаляції.

Лікування противірусними препаратами слід розпочинати до виникнення клінічних проявів грипу: запізнілий прийом не є ефективним. У лікуванні грипу як вірусної інфекції не застосовуються антибіотики: антибактеріальні препарати не допоможуть перемогти вірус, їх прийом є виправданим лише при запальних та гнійних ускладненнях, розвитку пневмонії, бронхіту, отиту чи синуситу.

Крім приєднання бактеріальних інфекцій, грип може спровокувати ускладнення з боку серцево-судинної чи нервової систем (менінгіт, енцефаліт та ін.). Щоб грип минув безслідно, пацієнтові важливо дотримуватися постільного режиму. Хворому не рекомендується вставати, сидіти за комп’ютером, читати та переглядати телевізор. Все це – додаткове навантаження, що виснажує організм.

zhinka pye chaj z lymonom - Здоров'я - 50Plus

Приводи для виклику лікаря:

  • втрата свідомості;
  • ускладнення дихання (задишка), особливо у дітей: критичним станом є можливість дихати лише при нахилі вперед;
  • біль під час кашлю в ділянці бічних ребер (праворуч і ліворуч);
  • відкашлювання рожевим мокротинням (з домішкою крові);
  • якщо висока температура тіла не знижується після трьох послідовних прийомів різних препаратів (із урахуванням часу дії ліків);
  • якщо температура тіла знизилася до 37-37,5°C і знову піднялася до 38°C та вище: це знак вторинної інфекції.

Здебільшого летальний кінець при грипі є ймовірним серед малюків до 2 рочків і людей похилого віку 65+. У таких випадках не можна зволікати з викликом швидкої.

Профілактика грипу

Для запобігання хворобі перед очікуваним сплеском сезонного захворювання є сенс у вакцинації чи прийомі противірусних препаратів. Але зупиняти вірус потрібно на підході. Щоб уникнути сезонної форми грипу, щеплення від нього треба робити у жовтні: тоді організм встигне до холодів виробити імунітет – придбати захисні властивості для боротьби з вірусом. Інтерферон та імуноглобулін застосовуються для екстреної профілактики грипу за гострої необхідності.

shheplennya - Здоров'я - 50Plus

Противірусні препарати підтримають здоров’я людей без щеплення, якщо інфекція проникла у закрите середовище або за часів епідемії. Цей профілактичний захід можна порадити людям із груп ризику. Препарати проти вірусу знижують чисельність клінічних проявів і скорочують тривалість захворювання. Приймати ці фармацевтичні засоби слід за призначенням лікаря. Курс прийому –1-2 місяці.

Важливо не допустити попадання вірусу на слизові оболонки. Регулярне провітрювання приміщення, зволоження повітря, тепла ванна, полоскання носа сольовим розчином не будуть зайвими у профілактиці хвороби. Вірус грипу не боїться морозу, але гине під впливом звичайного мила, висушування та температури понад 70°C.

Уберегтися від зараження дозволять скорочення контактів із джерелами інфекції, свіже повітря, підтримання гігієни та зміцнення імунітету. Позбавлення шкідливих звичок, уникнення стресів, достатній сон, правильне харчування та активний спосіб життя у протистоянні грипу виявляються не менш важливими, ніж дезінфекція та чисті руки.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU