Собаки мають дивовижні здібності – від проникливої здатності зчитувати емоції з обличчя людей до надзвичайного розуміння чисел. Тепер дослідники мають доказ ще однієї можливості цих тварин. Здається, собаки можуть слухати уві сні.
Як відбувалося дослідження сну собак?
Нещодавнє невелике пілотне дослідження 13 собак показало, що мозок цих домашніх улюбленців глибоко уві сні загоряється у відповідь на інші собачі та людські голоси. За словами етолога Хуба Елеод, це відкриття важливе, оскільки воно є першим доказом складної обробки слуху під час сну у собак.
Під час дослідження собаки були підключені до пристроїв, які вимірюють їхні потенційні хвильові реакції мозку, пов’язані з подіями. Потім їх піддавали вокалізації собак та людей під час неспання, сонливості або після того, як їм дозволили повністю розслабитися та заснути.
Кожен звук відтворювався з однаковою гучністю та тривав приблизно 1 секунду. Вокалізація включала крик, скиглення, гарчання, кашель, сміх, зітхання та позіхання. Жодних негативних звуків не використовувалося, щоб уникнути розбудження собак.
Сон собаки доволі схожий на людський
Як зазначає видання Sciencealert, навіть перебуваючи у фазі швидкого сну, собаки, здавалося, могли визначити, чи був шум від інших собак чи людей, і чи були емоції, або валентність спілкування, позитивними чи нейтральними.
Ця здатність також була продемонстрована на приматах, включаючи людей, а також інших не-приматів, таких як миші. Враховуючи, що ссавці проводять значну частину нашого часу уві сні, здатність обробляти соціальні сигнали навіть у такому стані, імовірно, зіграла життєво важливу роль у нашому виживанні.
Наскільки багато ми розуміємо під час сну, залежить як від стадії сну, у якій ми перебуваємо, так і від типу шуму, який ми відчуваємо. Наприклад, навіть уві сні наші імена викликають різну реакцію на інші звуки.
Як і люди, собаки покладаються на сон, щоб зміцнити свої спогади та обробляти емоції. Їхній сон змінився з прирученням і схожий на людський більше, ніж в інших лабораторних видів. Собаки також страждають від поверхневого та переривчастого сну у старості, як люди, які страждають на деменцію.
Хоча для підтвердження цих висновків знадобляться подальші дослідження, результати додають до зростального списку подібностей між поведінкою собак та людей уві сні. Як пояснює пан Елеод, це надає можливість для використання цих домашніх тварин у порівняльних дослідженнях нейробіологів.
Таким чином науковці можуть вивчити обробку голосових подразників під час сну, оскільки це не вимагає попереднього навчання та не викликає жодних страждань чи шкоди для тварин. Як зазначає пан Елеод, наші найнадійніші тварини-компаньйони можуть допомогти нам дізнатися про спільні особливості мозку ссавців.
Фото: pexels.com, pixabay.com