Жаклін Кеннеді: Перша леді

Одна з найпопулярніших жінок свого часу стала еталоном для послідовниць, але сама воліла жити за власними правилами.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

«Господинею» Білого дому за 35-го президента Джона Кеннеді перша леді США була з 1961 по 1963 роки і за той короткий час встигла навести там свій лад. Одна з наймолодших дружин президентів в історії країни (на момент інавгурації їй було трохи за 30) запам’яталася як ідеальна «половина» в неідеальній парі. За аристократичну гідність та стійкість Джекі називали «королевою Америки». Видання The London Evening Standard писало, що «Жаклін Кеннеді дала американському народові те, чого він найбільше потребував – величність».

До 95-річчя від дня народження згадаємо показові факти біографії Жаклін Лі Був’є Кеннеді-Онассіс, щоб більше дізнатися про її особистість.

Дочка гравця та гуляки

По лінії матері Жаклін Лі Був’є мала ірландське походження, за батьком – французьке та англійське. Старша з двох дочок Джанет Нортон Лі та біржового брокера Джона Був’є III народилася 28 липня 1929 року в респектабельному передмісті Нью-Йорка Саутгемптоні (Керолайн Лі була на чотири роки молодшою, що не заважало дівчачій дружбі сестер в дитинстві та молодості). Батько дівчат мав прізвисько Блек Джек – воно відповідало стилю життя гравця та гуляки. Коли Джекі було 11 років, батьки розлучилися, і через два роки мати вийшла заміж за мільйонера Г’ю Очінклосса (у спадкового власника нафтової корпорації Standard Oil це був третій шлюб), народивши ще двох дітей Джанет і Джеймса. Після того як заможний вітчим Джекі помре від раку, мати влаштує своє життя з третім чоловіком.

zhaklin u dytynstvi - Особистості - 50Plus

 

Жаклін у віці 6 років

Фото: David Berne – John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston/wikipedia.org

Трьох чоловіків матиме і дочка Джекі. Призвичаївшись до подружніх зрад батька, вона навчиться у матері не сподіватися на винятки з правил і використовувати можливості чоловіків для власного благополуччя, віддаючи перевагу не подружній вірності, а матеріальним цінностям. Від батька дочці дістався азарт. Вона з юного віку була неперевершеною наїзницею і зберегла пристрасть до верхової їзди до кінця життя.

Жаклін з конем

Джекі Кеннеді тримає поводи свого коня на кінному шоу в Іст-Гемптоні, 1941 рік.

Фото: Архів Берта Моргана

З дитинства дівчинка також захоплювалася лакросом (спортивною грою типу хокею на траві, де інструментами є гумовий м’яч і ключка з сіткою). А ще Джекі любила читати та малювати, що зумовило її естетичний смак і вибір професії. Після закінчення приватної школи та елітного коледжу Жаклін Лі Був’є вступила до Сорбонни, яку згодом змінила на Університет Джорджа Вашингтона, де вивчала мистецтво і французьку літературу.

Жаклін у Франції

21-річна Жаклін Був’є у Франції

Після отримання диплому Жаклін знову побувала у Франції, де написала із сестрою автобіографічну книгу «Одне особливе літо», проілюструвавши матеріал власними малюнками.

Гармонійний союз

Перш ніж стати першою леді Америки, розумниця і красуня встигла попрацювати журналісткою в газеті Washington Times Herald з тижневою зарплатнею $56. Заробляла Джекі Лі Був’є тим, що розпитувала про щось перехожих, знімаючи їх водночас на фотоапарат. У цей час у дівчини на виданні відбулися заручини з брокером Джоном Хустедом, але батьківська модель сім’ї не відбулася через те, що для молодої журналістки знайшовся більш перспективний кандидат у подружжя – сенатор Джон Кеннеді (герой війни на той час уже був успішним політиком, що представляв у Конгресі штат Бостон). Познайомившись у червні 1952 року чи то на прийомі в Білому домі, чи на званому обіді у спільного друга, молоді люди майже відразу почали зустрічатися, а через рік оголосили про заручини.

Жаклін Був'є і Джон Кеннеді після оголошення заручин

Жаклін Був’є і Джон Кеннеді після оголошення заручин

З погляду політичної кар’єри то був гармонійний союз, і весілля пара надовго не відкладала. Одруження відбулося 12 вересня 1953 року в Род-Айленді. Під вінець Жаклін вів Джозеф Патрік Кеннеді-старший: саме свекор першим схвалив вибір сина або навіть умовив його одружитися з підходящою кандидаткою.

Весілля Джона Фіцджеральда Кеннеді та Жаклін Був'є Кеннеді

Весілля Джона Фіцджеральда Кеннеді та Жаклін Був’є Кеннеді

Фото: Toni Frissell/wikipedia.org

Весілля Джона та Джекі було розкішним. На нього було запрошено близько 2000 гостей. Але найвідоміша весільна сукня в історії від нью-йоркської дизайнерки Енн Лоу нареченій не сподобалася: вбрання, на яке було витрачено понад 50 метрів шовку, Жаклін назвала «абажуром».

Жаклін Кеннеді у весільній сукні

Жаклін Кеннеді у весільній сукні

З 1960 року офіційним модельєром найбільш стильної першої леді стане італійський кутюр’є Олег Кассіні, який зробив свою яскраву підопічну амбасадоркою «шикарної жіночності». Джекі так само носитиме бренди Chanel, Dior і Hermes, змінивши після від’їзду з Білого дому класичний гардероб на зручні водолазки та джинси.

Стиль Джекі

Джон та Жаклін Кеннеді стали однією з найбільш стильних пар в історії. Перша леді запровадила моду на т. зв. «стиль Джекі»: костюми-двійки зі спідницями до коліна, рукав «три чверті», сукні без рукавів, рукавички вище ліктя, туфлі з вузьким мисом на плоскому ходу, шляхетні пастельні відтінки у вбранні, капелюшки-таблетки, хустки та елегантні аксесуари. Зокрема, через масивні вилиці і широко посаджені очі Джекі вибирала великі темні окуляри, що закривали пів-обличчя.

Жаклін і Джон Кеннеді під час виборів

Кеннеді з чоловіком голосують у Бостонській публічній бібліотеці в день виборів, 8 листопада 1960 року

Фото: Marion S. Trikosko/loc.gov

Вбрання від європейських дизайнерів Коко Шанель, Юбера де Живанші та Ельзи Скіапареллі вигідно відрізняли елегантну дружину президента США від інших перших леді (особливо разючий візуальний контраст світ побачив між вишуканою Жаклін Кеннеді і Ніною Хрущовою – без смаку одягненою на її тлі дружиною радянського лідера). Модним консультантом місіс Кеннеді була Діана Вріланд. Під впливом модної дружини Джон Кеннеді теж став цікавитися модою і швидко досяг у цьому успіху: він умів носити смокінги та класичні костюми, впевнено користувався модними краватками та аксесуаром-«метеликом».

Жаклін Кеннеді і Ніна Хрущова

Жаклін Кеннеді і Ніна Хрущова, 1961 рік

А Джекі почерпнула в чоловіка-політика навички публічного виступу та спілкування з журналістами: вона вправно давала інтерв’ю і зі знанням справи позувала фотографам. Щоправда, «протокольних» обов’язків першої леді після обрання чоловіка президентом США для амбітної Жаклін Кеннеді здавалося замало. Знання мистецтва та відчуття краси підштовхнули її негайно зайнятися перебудовою інтер’єрів Білого дому. Вона відчувала в собі готовність відновити його первісний образ, повернувши в реставровані приміщення дух історії.

Жаклін Кеннеді з Чарльзом Колінгвудом з CBS News

Кеннеді з Чарльзом Колінгвудом з CBS News під час телевізійної екскурсії відреставрованим Білим домом у 1962 році.

Фото: U. S. State Department/wikipedia.org 

Після повної реставрації там з’явилися вінтажні меблі, антикварний посуд і твори мистецтва, що перетворили Білий дім мало не на музей. Важливим особистим внеском Жаклін у статусі першої леді став фільм про реставрацію президентської резиденції для каналу CBS, де «господиня» Білого дому провела екскурсію по відреставрованим приміщенням, за що отримала премію «Еммі» (фільм був показаний у 100 країнах).

Справи та діти

Жаклін Кеннеді отримала від служби безпеки Білого дому прізвисько Мереживо, а чоловік оцінив старання дружини лаконічним компліментом: «Фея!». Джон Кеннеді навіть не заперечував, коли під час спільної поїздки до Парижа газети написали про «чарівну Жаклін та її хлопця». Дружина Джона Кеннеді увійшла в історію США як перша леді, яка здійснила найбільшу кількість закордонних подорожей. Її поважали дипломати, з якими вона завжди знаходила спільну мову (бо знала французьку, італійську, іспанську та польську), і легко підтримувала розмови на теми історії мистецтва чи літератури. Поруч із розумною та привабливою супутницею Джон Кеннеді був ще більш упевнений у своїй чоловічій принадності. До речі, Микита Хрущов так само першою привітав саме Жаклін, а не її чоловіка-президента під час свого американського візиту, якій згодом подарував (для доньки Керолайн) цуценя від собаки-космонавта Стрілки.

Подружжя Кеннеді у Канаді

Подружжя Кеннеді під час візиту до Канади

Джекі Кеннеді цікавилася справами чоловіка і намагалася бути йому корисною. З першого року знайомства поліглотка Жаклін перекладала для майбутнього чоловіка політичні монографії, а надалі була його перекладачкою у робочих поїздках. У 1960 році, попри вагітність, Джекі брала активну участь у передвиборчій кампанії Джона, складаючи тексти для газетної колонки, знімаючи інтерв’ю та політичну рекламу, а також обробляючи кореспонденцію від виборців. За 10 років спільного життя у пари народилося четверо дітей. На жаль, перша дочка Арабелла у серпні 1956 року з’явилася на світ мертвонародженою. Через рік народилася Керолайн Був’є Кеннеді – майбутня успішна письменниця та політикиня, вона сьогодні залишилася єдиним живим нащадком із дітей Джона і Жаклін Кеннеді. Син 1963 року народження Патрік прожив лише два дні, а спадкоємець Джон Фіцджеральд Кеннеді-молодший, який народився 1960 року, загине в липні 1999 року в авіакатастрофі.

Неідеальна пара

Джон Кеннеді не був зразковим сім’янином, проте виявився уважним батьком, що багато часу проводив із дітьми. Натомість Жаклін, за чутками, материнством обтяжувалася, тож із полегшенням доручила турботу про сина та дочку гувернантці. Сорому в тому б не було, коли б не намагання матері приховати помічницю від громадськості: Жаклін Кеннеді боялася зіпсувати свій «ідеальний образ», що його вона ретельно підтримувала. І це була не єдина фальш у її житті. Зберігати подружню вірність у цьому шлюбі не вважав за потрібне не лише бабій-чоловік, а і його леді-дружина. З відомим актором вона, як з’ясували біографи, зраджувала чоловікові у відповідь на його зради їй, до того ж «мстилася» Джонові в тому самому готелі, де він гріховодив із голлівудською зіркою Мерилін Монро. Про той зв’язок чоловіка люди чули, а про аналогічні «пригоди» дружини – навряд.

Джон Кеннеді і Мерилін Монро під час святкування його ювілею

Джон Кеннеді і Мерилін Монро під час святкування його 45-річчя у травні 1962 року

Для Жаклін Кеннеді не були секретом і інші захоплення Джона. Його численні зради почалися майже відразу після медового місяця, що його молодята провели в Акапулько. Покоївка одного разу віддала Джекі знайдені при зміні постільної білизни на ліжку Джона чорні жіночі трусики, вважаючи, що вони належать дружині. Жаклін віддала знахідку чоловікові: «Це не мій розмір, поверни власниці», – холоднокровно відрізала жінка зрадникові. Мститися за його зневагу вона буде по-своєму: витрачаючи купу грошей на власні забаганки.

Родина Кеннеді

Жаклін із сім’єю в Hyannis Port, Массачусетс, 4 серпня 1962 року

Фото: Cecil W. Stoughon/Wikipedia.org

Джона дратувало показове марнотратство дружини, але такою була його плата за доставлені ним неприємності. Коли за пару років до вбивства Кеннеді Жаклін все ж таки вирішить розлучитися, практичний свекор легко вмовив користолюбну невістку передумати, запропонувавши їй за збереження шлюбу заради синової кар’єри мотивуючу компенсацію $1 000 000. Втім, суми з шістьма нулями невістці не вистачило: зберегти статус-кво вона погодилася за умови, що стільки ж отримають і всі діти, які народяться у шлюбі.

Прокляття Кеннеді

22 листопада 1963 року Джон Кеннеді був застрелений у Далласі на очах у дружини та багатотисячного натовпу містян, що зустрічали президентський лімузин на Елм-стріт під час поїздки очільника держави Техасом. Під час смертельного пострілу Джекі їхала в автівці з відкритим верхом поруч із чоловіком і не відразу усвідомила те, що сталося. Куля з гвинтівки кілера влучила Джонові в потилицю. Шокована дружина віддалилася від президента, відповзаючи по капоту в напрямку машини супроводу, що прямувала позаду: охорона пояснила це її спробою зібрати уламки розірваного чоловікового черепа.

Президент США і Перша леді в даллаському аеропорту Лав-Філд 22 листопада 1963 року

Президент США і Перша леді в даллаському аеропорту Лав-Філд 22 листопада 1963 року за кілька годин до вбивства Джона Кеннеді

Фото: Cecil W. Stoughon/Wikipedia.org

Всі таблоїди світу надрукували на перших шпальтах фото Жаклін Кеннеді в закривавленому рожевому костюмі із твіду, що його вдова відмовлялася перевдягти впродовж декількох годин після вбивства. Ця копія моделі з сезонної колекції Chanel 1961 року була пошита на замовлення в ательє Chez Ninon і стала символом любові та вірності. Джекі стояла в тому закривавленому вбранні на борту №1, поруч із приймаючим присягу наступником Ліндоном Джонсоном, і її вигляд був більш промовистим за слова: «Нехай усі бачать, що вони зробили з Джоном».

Президент і перша леді на задньому сидінні президентського лімузина за кілька хвилин до вбивства

Президент і перша леді на задньому сидінні президентського лімузина за кілька хвилин до вбивства

Фото: Victor Hugo King/Бібліотека Конгресу США

Того фатального дня Джекі відмовилася від запропонованого лікарями заспокійливого і наполягла, щоб її пустили попрощатися з чоловіком в операційну. 46-річний Джон Кеннеді став четвертим президентом США, вбитим на своїй посаді, розділивши трагічну долю Авраама Лінкольна, Джеймса Гарфілда та Вільяма Мак-Кінлі. Жаклін Кеннеді сама брала участь в організації прощальної церемонії і запалювала Вічний вогонь на могилі чоловіка (похований 35-й президент США на Арлінгтонському меморіальному цвинтарі).

Родина Кеннеді виходить з Капітолія після церемонії прощання з президентом 24 листопада 1963 року.

Родина Кеннеді виходить з Капітолія після церемонії прощання з президентом 24 листопада 1963 року.

Abbie Rowe – Abbie Rowe White House Photographs/Wikipedia.org

Вдова в чорній вуалі на обличчі тримала за руки двох дітей і виглядала на похороні чоловіка, немов Мадонна. Зустрівши труну, Джекі вклала в руку Джона свою обручку (охорона перед похованням повернула її власниці) і знесилено вимовила єдину фразу: «Тепер у мене нічого немає». Через два тижні вона покине Білий дім і попросить водія ніколи більше не возити її повз це місце. А коли в червні 1968 року буде вбито ще й 42-річного брата Джона, Роберта, Жаклін Кеннеді захоче покинути Америку через материнський страх: «Над цією родиною висить прокляття, якщо вони вбивають Кеннеді, значить, і мої діти можуть теж стати мішенями. Я хочу виїхати з цієї країни».

Багатії теж плачуть

Захист та безпеку статусна вдова спробує знайти на віддаленому приватному острові відомого судноплавного магната. З грецьким мільярдером Арістотелем Онассісом Жаклін Кеннеді потоваришувала, ще перебуваючи у шлюбі з Кеннеді. У круїзі на розкішній яхті олігарха вона відпочивала разом із сестрою Керолайн і її нареченим. Багатій закохався у Джекі, в них стався бурхливий роман, а весілля сестри було скасоване. Через п’ять років після загибелі Джона Кеннеді Джекі прийняла пропозицію від одного з найбагатших чоловіків у світі вийти за нього заміж

zhaklin i arystotel onassis - Особистості - 50Plus

Жаклін і Аристотель Онассіс

Фото: Ron Galella/WireImage

Грандіозне весілля, про яке мріяла багаторічна коханка Онассіса, зірка оперної сцени Марія Каллас, відбулася на його власному острові Скорпіос в Іонічному морі. Тільки нареченою там була інша обраниця мільярдера – Жаклін Кеннеді-Онассіс, яку преса відтепер почала називати «Джекі О». Після того шлюбу вдова президента США втратила право на захист Секретної служби, й Америка розчарувалася у своїй героїні, вирішивши, що вдова занадто швидко змінила жалобу на весільну сукню.

Весілля Жаклін Кеннеді і Аристотеля Онассіса

Весілля Жаклін Кеннеді і Аристотеля Онассіса

Співвітчизники Джекі О розцінили її шлюб із заможним іноземцем як зраду клану Кеннеді, тоді як метою Онассіса було зближення за допомогою чергового вигідного союзу з американською політичною та фінансовою елітою. Обидва партнери швидко відчули розчарування в своїх очікуваннях. Онассіс знову почав навідуватися до «колишньої», і співачка його не проганяла, бо все ще кохала.

А Жаклін із новою енергією зосередилася на нестримних витратах. Усамітнення на острові вона так і не знайшла, ставши після заміжжя ще більш бажаною здобиччю для папараці. Якось трофеєм фотомисливця, що пробрався на віллу під виглядом садівника, став скандальний на той час знімок колишньої першої леді з оголеним торсом: світлину топлес було опубліковано серед порнографічних матеріалів в американському «чоловічому» журналі Hustler, що принесло авторові «пікантної картинки» Рону Галеллу нечуваний гонорар $1,2 млн.

Знову вдова

1973 рік почався для Аристотеля Онассіса з трагедії: в авіакатастрофі загинув його єдиний син Олександр. Біда підірвала здоров’я батька, і 15 березня 1975 року другий чоловік Джекі помер у Парижі. Преса пожвавилася, обговорюючи новину «Жаклін – знову вдова». Головною турботою 46-річної двічі вдови Кеннеді-Онассіс на найближчі два роки став судовий позов за спадок, який мав всі шанси бути вирішеним не на користь Джекі, бо законодавство Греції обмежувало права на спадкування майна для подружжя без грецького громадянства. Прийнявши від дочки Онассіса Христини $26 млн відступних, Жаклін перестала претендувати на інше майно чоловіка, з яким прожила сім років. Дочка магната також виставила категоричну умову, що вдова більше ніколи не з’явиться ані на знаменитій яхті Онассіса «Христина», ані на приватному острові Скорпіос, де був похований бізнесмен, ані в паризькій квартирі Аристотеля на авеню Фош.

Джекі з подружжям Рейганів

Джекі з подружжям Рейганів, 1985 рік

Так само, як і у матері Жаклін, у самої Джекі було три шлюби. Третім її чоловіком став продавець алмазів із Бельгії Моріс Темплсмен. В останні роки Жаклін Кенеді встигла знову попрацювати у видавництвах, але фінансової мотивації вона там не мала, а здоров’ю нервова робота в її віці вже шкодила.

Жаклін з третім чоловіком Морісом Темплсменом

Жаклін з третім чоловіком Морісом Темплсменом

Джекі викурювала по три пачки цигарок на день і на вимогу дочки відмовилася від шкідливої звички та робочого навантаження на посаді молодшої редакторки, лише коли у неї діагностували лімфому. З неоперабельними метастазами Жаклін відпустили з лікарні додому, де вона померла уві сні у річницю пам’яті свого батька, 19 травня 1994 року. Упокоїлася 64-річна колишня перша леді на Арлінгтонському цвинтарі поруч із Джоном Кеннеді та Арабеллою та Патріком – померлими в дитинстві дітьми, яким не судилося стати продовженням їхніх знаменитих батьків.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU