Нове дослідження американських та італійських науковців, засноване на аналізі ДНК, показало: висновки вчених щодо жертв трагедії в Помпеях можуть бути помилковими.
Як виявила команда, під час попередніх досліджень деякі тіла було ідентифіковано неточно. Приміром, ті, хто вважався членами однієї сім’ї, насправді такими не були. Та й стать деяких жителів Помпеїв науковці свого часу визначили неправильно.
На думку авторів нового дослідження, на формування хибного образу жертв могли вплинути уявлення вчених про гендерні ролі.
«Це дослідження показує, наскільки ненадійними можуть бути розповіді, засновані на обмежених доказах, що часто відображають світогляд дослідників того чи іншого часу», – зауважив доктор Девід Карамеллі, співавтор дослідження та науковий співробітник Флорентійського університету.
Загалом дослідження, опубліковане в журналі Current Biology, охопило аналізом останки 14 жертв.
Про що дізналися науковці?
Коли в 79 році нашої ери на півдні Італії сталося виверження Везувію, загинуло щонайменше 2000 людей, а місто Помпеї було поховано під триметровим шаром вулканічного матеріалу. Він зберіг стародавнє римське місто та його мешканців для майбутніх досліджень.
У другій половині XIX століття команда знаного археолога Джузеппе Фіореллі створювала гіпсові зліпки, щоб зберегти останки жертв у їхньому первісному стані. На цих зліпках і сфокусувалися автори нової роботи. Вони вивчили ДНК із фрагментів кісток, змішаних із гіпсом. Аналіз допоміг визначити стать, генетичні зв’язки та походження жертв.
Через те, що дослідники минулого не мали можливості вивчати ДНК жертв трагедії в Помпеях, їм доводилося робити висновки, що ґрунтувалися лише на зовнішньому вигляді зліпків.
Показовим прикладом є сім’я містян, яку знайшли в розкішному маєтку, відомому як Будинок Золотого Браслета (за назвою прикраси, що її носила господиня вілли). Будівлю з дивовижними фресками археологи виявили 1974 року на схилі пагорба, розповіло видання BBC Science Focus.
До недавнього дослідження науковці припускали, що людина, яка тримає на колінах дитину, була її матір’ю. Однак дані ДНК засвідчили, що це – чоловік. Передбачалося також, що всі чотири мешканці будинку – члени однієї сім’ї. Проте аналіз ДНК довів, що вони не були родичами.
Ще одним примітним відкриттям стала ідентифікація пари, в якій вчені раніше бачили матір та дочку або двох сестер. Як з’ясувалося, це помилка. Генетичні дані розсекретили правду: одна з фігур була чоловічою.
Дослідники сподіваються, що вивчення останків жителів Помпеїв за допомогою нових методів аналізу розкриє ще більше секретів стародавньої трагедії.
Фото: Archaeological Park of Pompeii