Зміна клімату та сезонна алергія

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Люди, які страждають на поліноз, могли помітити, що їхня сезонна алергія погіршується. Наче зміна клімату ще не є надзвичайною проблемою, але вона вже забагато на що впливає. До списку негативних наслідків глобального потепління тепер можна занести ще один – пов’язаний із сезонною алергією.

Вплив зміни клімату на погіршення полінозу

Раніше цього року метеорологи вже попереджали, що сезонний нежить може погіршитися через зміну клімату. І це не просто гіпотетична проблема майбутнього.

У нещодавньому дослідженні науковці досліджували тенденції пилку за останні 26 років у Великобританії. Вони зосередили увагу на пилку трави, берези та дубу, щоб дослідити, як зміни погодних умов вже впливають на сезон полінозу.

Хоча дослідження показало, що зміна клімату, безперечно, має вплив, точні результати залежать від того, який тип пилку впливає на алергіків. Сезон для пилку берези, що посідає друге місце за значущістю типу сезонної алергії після пилку трав, стає все більш серйозним. Тобто загальна кількість пилку, що спостерігається протягом сезону, значно зростає.

Пилок дерев і сезонна алергіяСезон пилку дуба також починається раніше і триває довше. Проте добра новина полягає у тому, що пилок трави, який займає перше місце серед сезонної алергії, здається, не збільшується у порівнянні з ранішньою кількістю, хоча й настає раніше.

Дані дослідження стосуються лише 2020 р. Проте, як зазначає провідна авторка роботи Беверлі Адамс-Грум, ці тенденції зберігаються. За її словами, сезон пилку берези цього року та 2021 р. був одним із найгірших, які ми коли-небудь спостерігали.

Чому виникає сезонна алергія?

Пилок – дрібний порошок, який утворюється рослинами в рамках їх репродуктивного циклу. Поліноз – алергічна реакція на білки, які містяться в ньому, при потраплянні пилка в очі, ніс і горло.

Існує 3 основні сезони полінозу. Перший, пов’язаний із пилком дерев, починається у березні та триває до середини травня. Другий пов’язаний із пилком трав та триває з середини травня до липня. Третій триває з кінця червня до вересня і пов’язаний із бур’янами.

Коли йдеться про зміну клімату, то теоретично вищий рівень вуглецю в атмосфері та високі температури повинні стимулювати ріст рослин. Тобто останні можуть рости швидше, цвісти раніше та виробляти більше пилку.

Європейська група дослідників показала, що сезон пилку трави в країнах Європи може погіршитися, якщо суттєво не стримати кількість вуглецю, який викидається в атмосферу. Прогнозують, що якщо рівень вуглецю подвоїться, то кількість пилку може зрости до 60%. Але насправді наслідки дещо складніші через зміну погодних умов, викликаних зміною клімату.

Як зміна клімату впливає на виробництво пилку?

Вже зараз у багатьох країнах Європи можна побачити тепліші та вологі зими, більш спекотне та сухе літо й інтенсивні екстремальні погодні умови. Останні відіграють важливу роль, коли рослина виробляє і випускає пилок. Саме від погодних умов залежить та його кількість, що досягне очей і носа хворих на сезонну алергію.

Вищі температури та більше сонячних годин на початку року спричиняють збільшення пилку дуба в останні роки. Підвищення температури також погіршує сезон пилку берези.

Як зазначає пані Адамс-Грум виданню Sciencefocus, якщо влітку тепла погода, то сезон пилку дерев наступного року, імовірно, буде більш суворим. Але наскільки поганим він завершиться, залежить також від погоди наступного року. Щоб пилок справді розсіявся, у сезон повинна бути гарна погода. Якщо весь час йде дощ та холодно, то пилкові зерна залишаться всередині квітів.

Пилок трав і сезонна алергіяТрави виробляють свій пилок ближче до моменту, коли вони виділяють його. Тривала кількість теплих і сухих днів під час сезону може призвести до багатьох днів поспіль із високим вмістом пилку. Але потім це призведе до швидкого виснаження трав і сезону, який закінчується раніше, ніж зазвичай.

Проте більш суха погода на початку весни може означати, що трави не виробляють стільки пилку, як зазвичай. До того ж, як зазначає пані Адамс-Грум, кількість пилку не надає повного уявлення про те, наскільки сильними можуть бути симптоми сезонної алергії в будь-який день.

Пилок не збільшується, але його сила зростає

Інші нові дослідження показують, що такі чинники, як вуглець та забруднення повітря, можуть збільшити ефективність пилкових зерен. Тобто навіть якщо кількість пилку у повітрі не зростає, і сезон загалом не стає суворішим, кожне пилкове зерно може містити більше алергенного білка, який викликає симптоми сезонної алергії.

Як каже пані Адамс-Грум, ми не можемо бути впевнені, що саме відбувається. Проте ми повинні припустити, що, можливо, попри те, що кількість самого пилку в атмосфері не збільшується, він стає сильнішим за своєю дією. Тому в атмосфері може бути більше вільного алергену.

Усе це збільшує потенціал того, що сезони полінозу погіршаться зі зміною клімату. Проте, як зазначає пані Адамс-Грум, подібно до спроби передбачити погоду, диявол криється в деталях. Нам доведеться чекати настання кожної пори року, перш ніж ми дійсно дізнаємося, наскільки поганими (або не дуже) будуть прояви сезонної алергії.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU