Зубастий мисливець, що плаває: знайдено невідомого динозавра, схожого на гуску та пінгвіна

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Міжнародна команда палеонтологів знайшла у глибинах пустелі Гобі новий вид та рід динозавра, що нагадує водночас зубастого пінгвіна та гуску.

Науковці натрапили на майже повний скелет раніше невідомого непташиного динозавра на півдні Монголії, в геологічній формації Барун Гойот. Скам’янілість складалася з черепа, хребта, однієї передньої та двох задніх кінцівок.

Доісторична рептилія жила близько 71 мільйона років тому, в пізньому крейдяному періоді (145-66 млн років тому). Науковці назвали її Natovenator polydontus, тобто «мисливець з багатьма зубами, що плаває».

Про що дізналися палеонтологи

Натовенатор був надзвичайно схожий на сучасних птахів, що пірнають, таких як гагарки та пінгвіни, повідомило видання Newsweek.

Як зазначив Юонг-Нама Лі, керівник команди та професор Сеульського національного університету, скам’янілість була крихкою, але чудово збереглася. У динозавра був череп з безліччю крихітних зубів та дуже довга шия. Форма грудної клітини та вигнуті в бік хвоста ребра вказують на те, що ця тварина мала обтічне тіло, як у пінгвіна. Професор Лі додав, що така форма тіла у непташиних динозаврів досі не була зареєстрована.

Древня рептилія навряд чи була заввишки 40 сантиметрів. За словами професора Лі, лише десять відсотків виявлених невеличких екземплярів того періоду збережені в такому доброму стані.

Художня візуалізація показує динозавра-пірнальника з гусячим тілом та дзьобом, повним дрібних зубів. На думку палеонтологів, він жив на мілководді та їв дрібну рибу.

Тварини, які харчуються рибою, зазвичай мають маленькі загострені зуби. Ними вони захоплюють та утримують рибу перед тим, як її проковтнути. Аби дізнатися про це, палеонтологи проаналізували деякі скам’янілі залишки вмісту шлунка Natovenator polydontus. На їхню думку, натовенатор також міг харчуватися комахами.

Попри пташиний вигляд тварина була рептилією: тероподом – хижим динозавром, що пересувався на двох ногах. До цієї ж групи належало чимало інших відомих динозаврів, зокрема, T. Rex.

Але натовенатор – перший виявлений теропод з обтічною формою тіла. Це означає, що він вправно ходив по суші й легко пересувався по воді.

Скам’янілість хижака багато розповіла палеонтологам про те, як динозавр жив і полював. Взявши до уваги його форму тіла та схожість із сучасними птахами, що пірнають, дослідники вирішили: йдеться про напівводного хижака.

Як зазначив професор Лі, виявлення цих напівводних тварин свідчить про дуже велику різноманітність динозаврів та додає нових знань про їхній спосіб життя.

Досі було відомо, що лише пташині динозаври пристосовувалися до водного середовища. Відкриття нового виду показало, що деякі непташині динозаври також органічно почувалися у воді.

У звітній статті для журналу Communications Biology дослідники розповіли, що Natovenator polydontus жив у прісноводному середовищі, а не поблизу моря.

У формації Барун Гойот в пізньому крейдяному періоді жили риби, крокодили, черепахи й динозаври. Найвідомішим викопним, якого колись там виявили, був велоцираптор. Цей динозавр, що його знають за багатьма популярними фільмами (як-от «Парк юрського періоду»), був маленькою твариною розміром з індичку та жив на землі приблизно тоді, коли й натовенатор.

Команда палеонтологів вважає: аби ще точніше визначити раціон та спосіб життя нового виду і роду, необхідні додаткові дослідження.

Фото: sci.news/Yusik Choi

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU