Нове дослідження проводилося на тлі глобального зсуву у бік старіння населення. У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) нещодавно повідомили, що 17 відсоткам жителів Землі вже виповнилося 60 років і більше.
Для своєї роботи університетська команда використала дані масштабного дослідження Longitudinal Research on Aging Drivers (LongROAD) за участю близько 3000 осіб з різних регіонів США.
Чому люди похилого віку страждають на депресію?
Команда підтвердила, що у всьому світі найбільш значущими факторами виникнення депресії в літніх людей є фінансовий та сімейний стан. А точніше – брак грошей та відсутність сім’ї.
За словами дослідників, депресія є серйозною проблемою для здоров’я цієї вікової групи. Люди, що страждають на депресію, набагато схильніші до розвитку інших хронічних недуг, як-от діабет, серцево-судинні захворювання та гіпертонія. А це – відомі чинники передчасної смерті.
У США прогнозований рівень депресії серед людей віком 65 років і більше оцінюється у 18,4 відсотка. Під час нового дослідження найвищі показники депресії були виявлені у віковій групі 65–69 років, тоді як значно нижчі показники продемонструвала група 70–74-річних учасників.
Провідний автор дослідження, доктор Гохуа Лі пов’язує це з різким періодом адаптації до виходу на пенсію. На думку вченого, «вікова група 65-69 років стикається зі значними змінами в житті, які можуть сприяти виникненню симптомів депресії».
Ці симптоми також частіше проявляються у фінансово незахищених людей. До речі, учасникам, які мали річний дохід понад 50 000 доларів США, депресія загрожувала меншою мірою.
Ще одним ключовим фактором розвитку депресії є генетична схильність до цього стану, розповіло видання BBC Science Focus.
Як боротися з депресією на пенсії?
За свідченням дослідників, важливим фактором запобігання депресії є шлюб та родинні зв’язки. Якщо людина почувається самотньою, їй необхідно налагоджувати соціальні взаємини. «Добре відомо, що соціальні відносини в цілому та шлюб зокрема можуть забезпечити захист від проблем із психічним здоров’ям», – зазначив доктор Лі.
Команда також дійшла висновку, що чи не найкращим способом поліпшення психічного добробуту в літньому віці є волонтерство. Згідно з результатами дослідження, учасники, які присвячували свій час благодійній діяльності, мали на 43 відсотки меншу ймовірність розвитку депресії.
Дослідники зазначили, що волонтерство забезпечує соціальну взаємодію та почуття мети, що сприяє підвищенню задоволеності життям. Якщо людина не має коштів для допомоги нужденним, вона врешті може просто робити добрі справи.
«Це відкриття узгоджується з іншими звітами, які вказують на те, що у віці 65 років і старше частішають проблеми з фізичним здоров’ям та втрачаються соціальні зв’язки, що посилює почуття ізоляції та симптоми депресії. З другого боку, в тих, хто займається волонтерською діяльністю, ймовірність депресії значно нижча», – засвідчили науковці.
Фото: pexels.com