Скорочення фази повільного сну загрожує деменцією

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Згідно з новим дослідженням, з роками нестача повільнохвильового сну збільшує ризик розвитку деменції.

«Ми виявили, що старіння пов’язане зі скороченням найглибшої фази сну, відомого як повільний сон», – зазначив Метью Пейс, провідний автор дослідження, доцент кафедри психології та неврології в Університеті Монаша (Австралія).

За його словами, учасники дослідження, в яких вчені зафіксували найкоротший період повільного сну, піддавалися вищому ризику розвитку деменції протягом наступних 17 років спостережень.

Повільнохвильовий, або повільний сон – найглибша стадія сну. Вона становить 75-80 відсотків усієї тривалості повного сну та є надзвичайно важливою для здоров’я мозку. Адже на цьому етапі він відновлюється. Під час повільного сну організм видаляє з мозку небажані або потенційно шкідливі матеріали. Зокрема, бета-амілоїдний білок, накопичення якого у вигляді бляшок є ключовою ознакою хвороби Альцгеймера.

Про що дізналися науковці

Автори дослідження воліли з’ясувати, чи пов’язане хронічне скорочення повільнохвильового сну з ризиком деменції. Вони також припускали, що процеси в мозку, пов’язані з деменцією, можуть сприяти скороченню цієї фази сну.

Якісний сон Науковці проаналізували дані 346 осіб, середній вік яких становив 69 років, повідомляє CNN. Вони брали участь у низці багаторічних досліджень, зокрема, Фрамінгемському дослідженні серця. (Започатковане Національним інститутом серця, легенів та крові США у 1948 році, воно виявляє загальні чинники, що призводять до серцево-судинних захворювань. – Ред.).

Команда прискіпливо вивчала відомості про тих добровольців, в яких під час дослідження діагностували деменцію. Дослідники побачили, що кожне відсоткове зниження повільного сну на рік було пов’язане зі збільшенням ризику розвитку деменції на 27 відсотків та підвищенням цього ризику при хворобі Альцгеймера на 32 відсотки.

Швидкість скорочення повільнохвильового сну прискорювалася з 60 років, досягала піку у віці 75-80 років, а потім уповільнювалася.

Ті, у кого спостерігалося зниження рівня глибокого сну, найчастіше страждали на серцево-судинні захворювання, приймали ліки, що впливають на сон, і були носіями гена, що підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера (алель APOE ε4).

Якісний сон захистить мозок від слабоумства

Важливо не лише звертати увагу на загальну кількість нічного сну, а й дбати про його якість, стверджують дослідники.

Як зауважив Метью Пейс, повноцінний якісний сон важливий для багатьох аспектів здоров’я, зокрема, він може допомогти захистити мозок від слабоумства. Люди, які мають проблеми зі сном, повинні проконсультуватися зі своїм лікарем стосовно методів його покращення.

Якісний сон захистить від слабоумстваОстанніми роками експерти рекомендують ретельніше контролювати свій нічний сон. Зокрема, за допомогою спеціальних пристроїв стеження, що фіксують час, проведений у ліжку, час власне сну та час, проведений у кожній стадії сну.

Також на користь поліпшення нічного відпочинку – зміна способу життя, що передбачає опанування кількох здорових звичок. Адже це також допоможе захистити й сон, і здоров’я мозку.

Серед основних порад – фізичні вправи, обмеження вживання алкоголю та кофеїну, регулярний 7-9-годинний сон в один і той самий час щоночі.

Результати дослідження опублікував журнал JAMA Neurology.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU