Лікарі не схвалюють дієти через швидку втрату ваги та незбалансованість харчування. Шкідливими медики вважають жорстку та екзотичну дієти, монораціон та обмеження харчування при певних діагнозах.
Геть одноманітність
При ставці на однотипне харчування, що є характерним для монодієт (яблучної, яєчної, бурякової тощо) в організмі виникає дефіцит необхідних мікроелементів. Недоотримані поживні речовини – це подальші проблеми із засвоюваністю, зовнішнім виглядом та функціонуванням органів. Вдаватися до монодієт найбільш небезпечно людям із хронічними хворобами та схильністю до них (а це понад дві третини дорослого населення). Наприклад, яблучна дієта може загострити гастрит і призвести до виразки, цитрусова – спровокувати алергію, морквяна – жовтяницю, а білкова – коліт.
Метаболічний збій
Безпечне схуднення гарантує індивідуальна дієта з урахуванням особистого метаболізму. Такі призначення робить кваліфікований спеціаліст-дієтолог. При самостійному підборі дієти слід вибирати такий варіант харчування, коли вага скидається поступово, до двох кілограмів щомісяця. Різкі коливання маси тіла завдадуть здоров’ю більше шкоди, ніж користі. Лише при плавному схудненні метаболізм перебудується без втрат, а м’язи та шкіра не провиснуть. Тіло в такому разі природно підтягнеться, а самопочуття покращиться.
Тимчасовий ефект
Найпопулярніші сучасні дієти приваблюють нових прихильників саме наочністю: зниження ваги вони обіцяють «тут і зараз». Але швидкий ефект дорівнює тимчасовому результату. Скинувши за тиждень-два від 5 до 7 кілограмів, ви можете за такий самий час і набрати знову стільки ж (добре, якщо не більше). На додачу отримаєте гормональний зрив і метаболічні розлади. Навряд чи короткострокове поліпшення статури варте набутих хвороб печінки та жовчовивідних шляхів, діареї та здуття, кіл під очима та зморшок на обличчі.
Удар по самопочуттю
Голодуючий організм залишається без важливих солей, вітамінів та металів. Обмеження жирності молочних продуктів призводить до неможливості засвоєння кальцію (а це здоров’я зубів та кісток). А при активному виведенні рідини, закладеному в більшості дієт, відбувається вимивання нирками солей калію та натрію: це фізична недуга, млявий тонус, серцева слабкість та судинні кризи. Анемію, проблеми шкіри, волосся та нігтів віщує нестача заліза (причиною дефіциту є обмеження калорійних м’ясних продуктів).
Група ризику
Дієти тривалістю понад 5 днів виключають із організму водорозчинні вітаміни (вони не встигають накопичуватися). Як наслідок, знижується зір, страждає травлення, порушується сон і послаблюється нервова система. Жертви дієт нерідко бувають агресивними чи пригніченими. Нестача вуглеводів позначається на зниженні розумової функції, падінні працездатності та «вбитому» настрої. Аби підняти мозкову активність і впоратися з перманентними головними болями, доводиться компенсувати вади у харчуванні підвищеним споживанням глюкози.
Аби не зірватися
Секрет правильної дієти – вона має бути смачною. Харчування потрібно ґрунтувати на улюблених продуктах, а не на тих, що вашому організму не до вподоби. Якщо недолюблюєте гречану крупу, то й базовим елементом дієти її обирати не варто. А коли не подобаються коренеплоди, то й не шукайте щастя в сироїдстві. Щоб не зірватися в голодному нападі, дотримуйтеся дрібних прийомів їжі, і тоді докладені зусилля з корекції ваги не стануть марними.
Фото: pixabay.com