Експериментальне транспортування кисневих балонів з базового табору до табору 1 ознаменувало нову еру в історії підкорення найвищої гори світу.
Еверест, або Джомолунгма (тиб. «Мати Всесвіту») – найвища вершина Землі. Вона розташована в Гімалаях, на кордоні Китаю та Непалу. Висота гори – 8848,86 м над рівнем моря.
Окрім балонів, безпілотник від китайської технологічної компанії DJI доставив альпіністам й інші корисні речі. А вертаючись назад, забрав із собою сміття.
DJI запустила проєкт у співпраці з Nepalese Airlift, компанією з виробництва відео 8KRAW та місцевими гідами. Віднині дрони зможуть доставляти вантажі до 15 кілограмів на значні висоти в екстремальних умовах, розповіло видання IFLScience.
Чому це важливо
Базовий табір, з якого стартував безпілотник, розташований на висоті 5300 метрів. Тут альпіністи, котрі планують підкорити Еверест, набираються сил перед ризиковим підйомом. Річ у тім, що на висоті від 5400 до 5800 метрів людське тіло піддається надзвичайному навантаженню. Тож перебування на висоті вище за цю може вмить стати фатальним.
Це складно ще й тому, що підйом з одного табору до іншого, який розкинувся на 6000-метровій висоті, пролягає крізь кригопад Кхумбу. Це – один з найнебезпечніших етапів сходження.
Альпіністи, що долають цю ділянку, можуть потребувати харчів та підтримки доти, доки вони не зможуть безпечно спуститися або поки їх не знайдуть рятувальники. Таким чином, можливість доставки вантажів за допомогою дронів є правдивим проривом щодо підвищення безпеки цих відчайдух.
Також безпілотники допоможуть розв’язати чи не найбільшу проблему – очищення гори від сміття. До слова, кожен альпініст залишає на Евересті в середньому 8 кг сміття під час підйому та спуску.
Традиційно про транспортування запасів та збирання сміття відповідають місцеві гіди-шерпи. Це важка та небезпечна роль. Іноді їм доводиться перетинати льодопад по 30 разів за сезон. При цьому вони несуть із собою запаси, такі як кисневі й газові балони, намети, провіант та мотузки. Подорож кригопадом зазвичай відбувається вночі, коли температура найнижча і лід стабільніший. Проте людських втрат все одно не уникнути.
«Нам доводиться витрачати 6-8 годин щодня на пересування цим льодопадом», – розповів Мінгма Гьялдже Шерпа, гірський гід Imagine Nepal, котрий торік втратив трьох товаришів.
А тим часом використання дронів може убезпечити людей від такого ризику. Безпілотники доставляють запаси та вивозять сміття лише за 12 хвилин. Апарати здійснюють свої підйоми-спуски незалежно від часу доби. Тому можуть стати величезною підтримкою для шерпів.
«Ми дуже раді, що наш DJI FlyCart 30 впорався з поставленим завданням. Безпечне транспортування обладнання, матеріалів та відходів за допомогою дронів може зробити революцію в логістиці альпінізму на Евересті, полегшити роботу зі збирання сміття та підвищити безпеку», – зазначила Крістіна Чжан, старша директорка з корпоративної стратегії DJI.
Перш ніж DJI FlyCart 30 вирушив у випробувальний політ, інженери компанії-виробника вивчили екстремальні умови навколо Евересту. Вони врахували, як дрон поводитиметься на великих висотах за температури від -15 °C до 5 °C та швидкості вітру до 15 метрів за секунду.
Потім безпілотник піддали різним випробуванням, таким як зависання з навантаженням, стійкість до вітру, робота за низьких температур, а також вантажність за послідовного збільшення корисної ваги.
Якщо все піде добре, ці дрони допоможуть обмежити негативний вплив людини на екосистему Евересту, а також підвищити безпеку тих, хто мріє підкорити цю височезну гору.