Якщо ви часто зриваєте злість на оточенні, можливо, варто підкоригувати свій раціон.
Дослідники з Пенсільванського університету виявили, що в людей, які споживають достатньо харчових продуктів з омега-3 ненасиченими жирними кислотами, напади агресії та насильства трапляються рідше. Варто нагадати, що цей чарівний компонент є передусім в рибі, лляному насінні та волоських горіхах.
Оскільки раніше було доведено, що омега-3 ненасичені жирні кислоти покращують роботу мозку, університетська команда припустила, що вони також можуть зарадити людям з агресивною поведінкою.
Науковці проаналізували дані багатьох попередніх досліджень, присвячених цій поживній речовині, та виявили 30-відсоткове зниження агресії серед учасників, які приймали омега-3 протягом як мінімум двох тижнів.
Професор Адріан Рейн, нейрокримінолог та провідний автор дослідження вивчає зв’язок між омега-3 та злочинною поведінкою вже протягом десяти років. Він авторитетно заявив, що настав час використовувати омега-3 (з їжею або в добавках) для зниження агресії серед пацієнтів клінік, в системі кримінального правосуддя та суспільстві загалом.
Як проходило дослідження
Команда Адріана Рейна зібрала та проаналізувала дані 29 попередніх досліджень. Вони тривали з 1996 до 2024 року. Загалом у них взяли участь 3918 осіб. Середній вік учасників склав 21,74 року. Близько 51 відсотка респондентів були дітьми.
У середньому учасники щодня приймали 1,18 г омега-3 ненасичених жирних кислот (саме таку дозу радить Всесвітня організація охорони здоров’я). Експерименти тривали в середньому протягом 16,37 тижня, розповіло видання Daily Mail.
Професор Рейн та його колеги виявили, що серед людей різного віку та статі, що мали різні психічні діагнози, приймали різні дози омега-3 протягом різного терміну, спостерігалося зниження агресивної поведінки в середньому на 30 відсотків.
Висновки з дослідження опублікував журнал Aggression and Violent Behavior.
За словами Адріана Рейна, омега-3 не є чарівним засобом, що повністю розв’яже проблему насильства у суспільстві. Але він може допомогти боротися з нею, про що свідчать результати нової наукової роботи.
Команда зазначила, що результати роботи довели лише короткострокове зниження агресивної поведінки. Тому вченим потрібні додаткові дослідження, щоб побачити довгострокові ефекти.
Що потрібно знати про омега-3
Омега-3 ненасичені жирні кислоти є одним з найважливіших компонентів повноцінного здорового харчування. Про користь цієї речовини було відомо ще в 1930-х роках. Однак розуміння її ролі для здоров’я людини різко виросло останніми роками XX століття.
Цей тип жиру необхідний організму людини передусім тому, що він знижує ризик розвиток серцево-судинних та очних хвороб, недуг мозку та нервів, а також подовжує тривалість життя. Омега-3 жирні кислоти зміцнюють кістки, зуби та м’язи, покращують сон, покращують імунітет та обмін речовин, захищають наші клітини від пошкоджень, зменшують почуття голоду, підвищують енергію та працездатність.
На жаль, наш організм не спроможний виробляти омега-3 жирні кислоти самотужки. Тому дослідники рекомендують обов’язково включити до свого раціону рибу, таку як скумбрія, лосось, форель та оселедець, а також насіння льону та чіа, волоські горіхи та соєві боби.
Якщо людина з якихось причин не вживає ці продукти, лікарі радять придбати харчову добавку з омега-3 ненасиченими жирними кислотами, вироблену на основі риб’ячого жиру, в якій багато поживних речовин.
Фото: pixabay.com