Команда вчених з дослідницької програми Йоркського університету FixOurFood та британського ритейлера Co-op дізналася, якою буде наша їжа лише за кілька десятиліть. Ультрареалістичні зображення, отримані за допомогою нейромережі Midjourney, нікого не залишать байдужим.
Нині Земля потерпає від антропогенних впливів, зокрема, парникових викидів, використання невідновлюваних енергоресурсів, забруднення води й повітря. Тож якщо людство якомога швидше не зміниться, планетарної катастрофи не уникнути. Зміни мають торкнутися й нашого харчування.
Згідно з передбаченням ШІ, до 2054 року ми перейдемо на екологічніші страви, які люди вироблятимуть з мінімальним вуглецевим слідом (або геть без нього). Серед них, зокрема, будуть: салати з комахами (цвіркунами, мурахами тощо), паста з водоростей, вирощене в лабораторії м’ясо. Ці продукти безпечніші для екології Землі, ніж звична для нас їжа. Отже, такий раціон, імовірно, допоможе врятувати планету. Однак чи зможемо ми все це їсти?
Цвіркуни, хробаки та інші комахи
Дослідники впевнені, що така їжа може цілком замінити наші улюблені сімейні страви, такі як недільна печеня або риба зі смаженою картоплею.
«Протягом останнього тридцятиріччя ми стали свідками наукового прориву у виробництві екологічно чистих продуктів, який був би неймовірним для більшості людей ще 1994 року», – зазначив Боб Доерті, директор програми FixOurFood. А оскільки червоне м’ясо та молочні продукти відповідальні за значну частку парникових викидів, комахи стануть гарною альтернативою, додав він.
Цвіркуни, сарана, коники, хробаки, мурахи, терміти, цикади нешкідливі для навколишнього середовища, оскільки вони споживають менше природних ресурсів, ніж худоба, а також є здоровою заміною м’ясу. Останнім часом їх активно пропагують як новий суперфуд. І це цілком логічно, адже комахи – це джерело білка, калію, магнію; в них утричі більше жирних кислот, ніж омега-3 в лососі.
Лабораторне м’ясо
Вирощене в лабораторії м’ясо все ще стикається з юридичними та нормативними перешкодами. Але до 2054 року, на думку команди, людство їх подолає та харчуватиметься цим продуктом без проблем.
Так зване «м’ясо з пробірки» є альтернативою м’ясу справжніх тварин. При цьому на смак їх майже не відрізнити, розповіло видання Daily Mail. Щоб отримати лабораторне м’ясо, вчені беруть зразок клітин живої тварини та вирощують з нього м’ясисту масу. За такого метода використовується менша кількість ресурсів та менший простір.
І хоча м’ясо з лабораторії ще ніколи не продавали в магазинах, британські науковці запевняють, що це незабаром стане звичною справою. Також вони вважають, що вирощеному м’ясу можна буде надавати форму гамбургерів чи стейків за допомогою харчового 3D-принтера.
До слова, деякі експерти галузі передбачиають, що харчові 3D-принтери дуже скоро стануть звичайним кухонним обладнанням, поряд з тостером, мікрохвильовою піччю та фритюрницею.
Морські рослини
Хоча фрукти та овочі мають нижчі викиди, ніж м’ясо, команда стурбована тим, що зміна клімату зробить недоступними такі популярні продукти, як авокадо.
Тож дослідники очікують, що альтернативою для них стануть незвичайні види морських рослин, як-от маловідома водна папороть азолла. Вона може вловлювати вуглекислий газ та бути стійкішою до кліматичних змін, ніж звичні нам рослинні продукти. Так вважають вчені Єльського університету (США).
А тим часом учасники програми FixOurFood описали азоллу як рослину з «хрумкою текстурою» та «землистим смаком, що нагадує ліс».
До речі, азоллу теж зручно роздруковувати на 3D-принтері, надаючи їй знайомі нам форми спагеті, фрикадельок та гамбургерів. Як показано на картинках, отриманих за допомогою ШІ, з азолли виходить гарна основа для поживного супу.
У звіті про своє дослідження команда зауважила, що 72 відсотки споживачів стали дедалі більше турбуватися про етичні та екологічно чисті харчові продукти. Тоді як 1994 року про це думали лише 54 відсотки людей. І найближчими роками ця цифра роститиме, стверджують експерти.
Фото: Co-op/FixOurFood