Пошуки засобів від алкогольного похмілля так само старі, як і власне алкоголь. Нетрадиційна медицина має безліч рекомендацій щодо того, як зменшити вплив «зеленого змія» на організм. А аптеки пропонують чимало ліків, що запобігають похміллю або борються з наслідками алкогольного отруєння. Тим часом експерти стверджують, що як народним, так і ліцензованим засобам часто бракує доказів їхньої ефективності.
Нині соцмережами поширюється модна ідея, згідно з якою одна-дві столові ложки оливкової олії перед алкогольною вечіркою допоможуть запобігти похміллю. Це, мовляв, відбувається тому, що оливкова олія обволікає шлунок, сповільнює всмоктування алкоголю й тим самим зменшує симптоми похмілля.
Попри свою привабливість, це твердження не має під собою жодної наукової основи, і до нього слід ставитися вельми скептично. Так вважає Джастін Стеббінг, професор біомедичних наук в Університеті Англії Раскін (Велика Британія).
Чому цей засіб не є досконалим?
Отже, як запевняють блогери, оливкова олія утворює покриття на слизовій оболонці шлунка. Через це вповільнюється швидкість всмоктування алкоголю в кровотік. Завдяки цьому похмілля нібито можна уникнути.
Та хоча жирна їжа справді може певною мірою сповільнити всмоктування алкоголю, ефективність цієї тактики є сумнівною, каже професор Стеббінг.
Річ у тім, що всмоктування алкоголю відбувається переважно в тонкому кишківнику, й лише близько 20 відсотків п’янкого напою всмоктується шлунком. Це означає, що навіть якщо оливкова олія у шлунку сповільнить початковий вплив алкоголю, більшість його все одно всмоктуватиметься пізніше у процесі травлення.
Крім того, природне розщеплення алкоголю, під час якого печінка хімічно змінює його за допомогою власного білкового механізму, є основною причиною симптомів похмілля. Таких, наприклад, як зневоднення, головний біль і нудота. Оливкова олія не втручається в цей метаболічний процес такою мірою, що може вплинути на інтенсивність похмілля.
Отже, хоча ця олія й може сприяти невеликому вповільненню всмоктування алкоголю, це не є комплексним рішенням.
А тим часом комплексний підхід до запобігання похміллю передбачає кілька факторів, таких як гідратація, харчування та помірність у вживанні алкоголю. Тож замість того, щоб покладатися на оливкову олію, краще взяти на озброєння кілька перевірених методів.
Гідратація
Зневоднення є основним фактором, що супроводжує алкогольне сп’яніння. Вживання води до, під час та після вживання алкоголю може допомогти підтримати рівень гідратації та зменшити тяжкість похмілля.
Харчування
Тарілка поживної їжі перед вживанням алкоголю може сповільнити його всмоктування значно ефективніше, ніж порція оливкової олії. Продукти, багаті на білки, жири та складні вуглеводи, можуть забезпечити більш збалансований підхід до пом’якшення наслідків пиятики. Відновити організм після неї допоможуть фрукти та овочі.
Помірність у вживанні алкоголю
Найефективніший спосіб запобігти похміллю – пити помірно. Індивідуальне встановлення обмежень та регулювання споживання алкоголю може значно знизити ризик похмілля.
А що робити з тими, хто стверджує, що оливкова олія як антипохмільний засіб їх цілком влаштовує? Професор Стеббінг вважає, що такі байки часто є наслідком ефекту плацебо. Сліпа віра в ефективність засобу іноді може спричинити поліпшення фізичного стану, розповіло видання Science Alert.
Отже, хоча ідея випити порцію оливкової олії перед вживанням алкоголю є привабливим та простим рішенням для уникнення похмілля, вона не має під собою надійного наукового обґрунтування.
Фото: pixabay.com