Дослідники зі США та Італії піддали хімічному аналізу сліди напою, що залишилися на стінках невеличкого керамічного глека, з якого 2200 років тому мешканці Стародавнього Єгипту пили доволі дивний за складом коктейль.
Артефакт зберігається в колекції Музею мистецтв Тампи у Флориді. А знайшли його в районі міста Фаюм, що розташоване на півдні від Каїра. Ця місцина славилася своєю родючістю, а також розмаїттям рослин та тварин.
На посудині зображено голову божества Беса (або Бєса, Беза) який, як вважалося, був охоронцем оселі, сім’ї та захисником від злих духів.
Про що дізналися дослідники?
Команда науковців з Університету Південної Флориди (USF, США), Університету Трієста та Міланського університету (Італія) виявила на керамічному глекові сліди ферментованої алкогольної рідини, отриманої з фруктів, а також психоактивні сполуки з рослин, які спричиняють «видіння, подібні до снів».
Експерти розповіли, що «для більшого ефекту» стародавні єгиптяни додавали до суміші біологічні рідини людського походження. До складу напою також входили мед, насіння кунжуту, кедрові горіхи, солодка та виноград. Тобто готовий напій імовірно мав колір крові. Швидше за все, його пили помірно. Одна порція коктейлю не перевищувала 90 мл.
Давід Танасі, професор та провідний автор дослідження, вважає, що цю суміш пили хворі люди, які хотіли побачити «віщі сни».
«Ми на 100 відсотків впевнені, що психотропні речовини використовувалися для так званих інкубаційних ритуалів, пов’язаних з культом Бєса. Інкубаційні ритуали – це релігійні практики, в ході яких люди сплять у священному місці, щоб отримати сон від божества, яке може принести зцілення», – сказав професор Танасі.
Що ще відомо про цей коктейль?
Для проведення хімічних та ДНК-аналізів команда взяла зразок із внутрішніх стінок глека, розповіло видання Daily Mail.
Результати показали, що однією з рослин, яка використовувалася як інгредієнт коктейлю, є Peganum harmala, більш відома як сирійська рута. Вона росте в басейні Середземного моря. За словами вчених, насіння рослини містить велику кількість алкалоїдів гарміну та гармаліну, які спричиняють ті самі «видіння, подібні до снів». Під час таких видінь людина зазвичай неспроможна відрізнити реальність від сну. Також у цій рослині – в нижчих концентраціях – міститься алкалоїд вазицин, який сприяє посиленню скорочувальної функції матки. А отже, ця речовина допомагає при пологах або спричиняє викидень.
У зразку стародавнього напою також були виявлені сліди квітки блакитного лотоса (Nymphaea caerulea) – водної рослини, що містить психоактивний алкалоїд апорфін. А ще аналіз показав наявність у коктейлі меду або бджолиного маточного молочка.
Зерна пшениці, насіння кунжуту, дріжджі, що утворилися у процесі бродіння, піноленова кислота, що міститься в кедрових горіхах, також були у складі напою.
Але найбільше команду шокувала «велика кількість людських білків у залишку». Як повідомили дослідники, до коктейлю древні єгиптяни додавали «грудне молоко, слизові виділення (оральні або вагінальні) та кров».
До речі, згідно з легендою, Бес зупинив гнів впливової давньоєгипетської богині Хатор, подавши їй алкогольний напій з рослинним наркотиком.
Результати дослідження опублікував журнал Scientific Reports.