У деяких тварин є так зване третє око. А в деяких павуків очей аж вісім. Але скільки їх у бджоли?
Попервах можна подумати, що два. Вони ж бо такі великі! Проте перше враження може бути оманливим.
А тоді скільки?
Насправді у бджіл п’ять очей: два складних і три простих. Два складних ока – це величезні коричнево-чорні овали, які займають більшу частину їхніх крихітних головок. Завдяки їм комахи визначають рух та колір.
Ці надзвичайно помітні очі складаються з тисяч крихітних світлочутливих частинок, які називають омматідіями. Кожна з них може діяти як окреме око, що вкрите колбочкою та лінзою, які допомагають фокусувати світло на фоторецепторних клітинах. Ці клітини перетворюють світло на сигнали, що передаються мозку.
Значно менші очі розташовані в центрі верхньої частини бджолиної голови. Вони викладені трикутником. Хоча їх і називають простими очима, це не зовсім так.
Дослідники вважають, що, на відміну від двох складних очей, ця трійця не є важливою у виявленні просторових деталей. Натомість три додаткових ока діють як надчутливий детектор світла, що допомагає їм використовувати Сонце для орієнтації.
Що бачать бджоли?
Бджоли бачать світ (і квіти зокрема) геть інакше, ніж люди. Ми бачимо світло з довжиною хвилі від 380 до 700 нанометрів (відомий як видимий спектр світла). А бджоли сприймають частину електромагнітного спектра в діапазоні від 300 до 650 нанометрів.
З другого боку, бджоли можуть бачити ультрафіолет. Дослідники вважають, що квіти еволюціонували, аби мати пелюстки з УФ-візерунком та бути привабливішими для бджіл-запилювачів.
Чи правда, що медоносні бджоли мають волохаті очі?
Придивіться до складних очей медоносної бджоли, і ви помітите, що вони вкриті волосками. Для людей наявність волосся на очах може здатися чимось із фільму жахів. Або принаймні неймовірно дратівливим. Однак для медоносних бджіл такі крихітні пасма дуже корисні, розповіло видання IFLScience.
Призначення цих волосків пов’язане з роллю медоносних бджіл як запилювачів. Ці пасма допомагають комахам збирати більше пилку, адже вони розташовані таким чином, аби пилок міг залишатися на кінчиках волосин. Тобто бджола може провести по очах своїми волохатими кінцівками та легко видалити пилок. Завдяки цьому її зір проясниться.
Фото: pixabay.com