Краса – страшна сила: древні азійці видаляли абсолютно здорові зуби

Науковці дослідили, чому стародавні люди, що мешкали на території сучасного Тайваню, виривали здорові зуби, зокрема різці та ікла.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда з Центру мікронезійських регіональних досліджень при Гуамському університеті (Мангілао, США) вважає, що 4800 років тому древні азійці видаляли здорові зуби заради краси. Але були й інші причини.

Про що розповіли вчені?

Отже, тепер науковці краще розуміють, чому ритуальне видалення зубів практикувалося на стародавньому Тайвані та в інших частинах Азії. І справа зовсім не в тому, що зуби були погані.

Хоча видалення здорових зубів у стародавніх племенах учені документували по всьому світу, більшою мірою ця процедура пов’язана з першими австронезійськими громадами, що мешкали на території нинішнього Тайваню, Південно-Східної Азії та Полінезії.

Цю болючу операцію запровадили близько 4800 років тому, в період неоліту. Кінець дивній практиці було покладено аж на початку XX століття: про це команда написала у статті для журналу Archaeological Research in Asia.

Операція передбачала видалення без анестезії геть здорових зубів, зокрема різців та ікл. Після чого порожнини заповнювалися попелом, щоб зупинити кровотечу та уникнути запалення, повідомило видання Live Science.

Зібравши дані з більш ніж 250 археологічних ділянок по всій Азії, дослідники виявили на 47 з них поховання людей з вирваними зубами. Причому ці поховання охоплюють тривалий період від неоліту (4800–2400 років тому) до залізного віку (2400–400 років тому).

Команда зазначила, що практика виривання здорових зубів була однаково популярною серед чоловіків та жінок. Однак напередодні XX століття вона стала більш поширеною серед слабкої статі. Цікаво, що позбавитись здорових зубів прагнули не лише дорослі, але й діти.

черепа з видаленими зубами

Навіщо їм це було потрібно?

Основна причина, через яку люди піддавали себе цій процедурі, була косметична: як сказали дослідники, «естетичне вираження».

«Перша мотивація – прикрашання себе – виникла з бажання виділитися, підвищити рівень особистої привабливості, зокрема для протилежної статі», – пояснили автори дослідження. Вони також додали, що в давні часи ознакою вродливості вважався вигляд яскраво-червоного язика, що визирав зі щілини між зубами.

Друга причина – «випробування мужності», повідали вчені. Крім того, «місцеві жителі вважали, що видалення зубів може зменшити біль від татуювання або полегшити труднощі з вимовою», – зауважили автори роботи.

За їхніми словами, «в багатьох випадках видимий результат розглядався як доказ хоробрості чи міра зрілості».

Була й ще одна причина – медична. Як свідчили етнологічні записи з Борнео та історичні нотатки з південного заходу Китаю, якщо в людини був правець, їй давали їжу та ліки через щілини між зубами.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.