У процесі обробки ферментами домашній оцет втрачає початкову різкість, насичується пряними ароматами і стає смачною заправкою для страв. А зробити його самостійно не складно – треба лише настояти на травах, спеціях, ягодах чи фруктах звичайний оцет. При холодному способі ароматизації сухі складники просто заливають столовим або винним магазинним оцтом 6% і витримують три тижні в темному місці. При гарячому способі, коли ферментація прискорюється, а смак і запах виходять більш стійкими, оцет 9% потрібно в емальованій каструлі довести до кипіння, відразу ж залити ним підготовлені спеції, щільно закрити пляшку і поставити в темне місце на два тижні.
Інгредієнти: столовий оцет 6% – 1 л, духмяний перець – 12 горошин, чорний перець – 8 горошин, гвоздика – 10 бутонів, лавровий лист – 3 шт., подрібнений свіжий імбир – 3 ст. ложки, сухий розмарин – 1 ст. ложка, коріандр – 1 ч. ложка, чебрець – 5 гілочок.
Для різних видів ароматизованого оцту можна використовувати такі суміші: кріп, запашний перець та ягоди ялівцю; кріп та гострий перець; лимонна цедра та суха зелень базиліка; родзинки та цитрусова цедра (лимонна чи апельсинова). Найбільшою популярністю у домашніх кулінарів користуються кроповий, часниковий та цитрусовий варіанти.
Усі спеції завантажуємо в літрову пляшку з широким дном, заливаємо столовим оцтом і ставимо у прохолодне місце. Через три тижні настій проціджуємо та видаляємо спеції. Доливаємо обсяг до повної пляшки магазинним оцтом і щільно закриваємо. Зберігати пряний оцет холодної ароматизації потрібно в холодильнику.
Лайфхак
Оцет, ароматизований малиною, можна додавати у страви з птиці та печінки, а оцет із кінзою (коріандром) – у страви з креветками. Оцтова настоянка на базиліку, петрушці й естрагоні (тархуні) пасуватиме всім овочевим салатам, а оцет із м’ятою – грецькому салату. Щоб усунути зайву кислоту, слід додати до оцту чайну ложку меду чи цукру.