В Єгипті виявили пілон монументального храму віком 2100 років

Археологи розкопали вхід до великого кам'яного храму в давньоєгипетському місті Атрібіс, що поблизу сучасного міста Сохаг.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Під час чергової сесії розкопок у центральній частині країни, що тривають 22 роки поспіль, єгипетські та німецькі археологи натрапили на вхід до великого храму. Команда також з’ясувала, що левова частка каменів пілона була використана для будівельних потреб протягом наступних століть.

При цьому вчені припустили, «що вхід до храму у скелі прихований під усе ще недоторканими купами уламків позаду нього». Про це розповіли археологи Тюбінгенського університету – професор Крістіан Лейтц та доктор Маркус Мюллер.

Пошуки храмового комплексу науковці вели з 2012 року. А 2022-го до міжнародної команди приєднався провідний учений Мохамед Абдельбадіа з Єгипетського управління старожитностей.

Про що розповіли археологи?

За словами дослідників, храмовий комплекс був збудований у 144-138 роках нашої ери. Його загальна ширина становила 51 метр. А вежі монументального пілона були заввишки 18 м кожна.

Нині від них залишилося лише близько 5 м. Споруда стала джерелом будівельного матеріалу для наступних поколінь. Команді навіть вдалося дізнатися, коли храм та його пілон розбирали на камені. Завдяки знайденій на руїнах монеті стало відомо, що це відбувалося в 752 році та трохи згодом.

Під час розкопок археологи також виявили рельєфи із зображенням правителя, який приносить жертви богині Репіт та її сину Колантесу. А знайдені нещодавно ієрогліфічні написи розсекретили, якого саме правителя зобразив древній майстер. Імовірно, це був Птолемей VIII, який правив Єгиптом у II столітті до н. е.

«У північній вежі пілона ми несподівано натрапили на раніше невідому камеру. Ми розчистили перекриття вагою близько 20 тонн за допомогою повітряної подушки, дерев’яних лісів та ковзанок», – повідомили археологи.

Камера завдовжки близько 6 м та завширшки близько 3 м була, ймовірно, сховищем храмового начиння. Пізніше її використовували для зберігання амфор, зазначила команда.

«Коридор веде через пілон у камеру, тож до неї можна було потрапити також іззовні. Цей вхід теж прикрашений рельєфами та ієрогліфами», – додали вчені. На рельєфах можна побачити богиню Репіт, а на дверному отворі навпроти – бога родючості Міна. Його супроводжують дві істоти з головами сокола та ібіса, пише портал Sci.news.

«Унікальні особливості єгипетської храмової архітектури відображають другі двері на фасаді пілона, що ведуть до раніше невідомих сходів, які вели щонайменше через чотири прольоти на верхній поверх, що нині зруйнований», – зауважили дослідники.

За словами професора Лейтца, ретельно відшліфовані блоки вапняку на вертикально вирізаному скельному фасаді можуть належати святилищу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU