Ранком усе здається чудовим, а проти ночі – огидним: дослідники

Як показало нове дослідження, ранком світ зазвичай здається кращим та яскравішим, а ближче до ночі – гидким та похмурим. Чому так?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідження психічного здоров’я та добробуту в Університетському коледжі Лондона (UCL) виявило: вранці все навколо здається добрішим та яскравішим, а ближче до півночі настрій істотно псується. Команда помітила, що певну роль також відіграють день тижня та пора року.

Показники психічного здоров’я, як правило, мінливіші у вихідні, а стабільніші протягом тижня.

За свідченням дослідників, ментальне здоров’я та благополуччя динамічні за своєю природою і можуть змінюватися протягом коротких та тривалих періодів. До цього часу наука дуже мало вивчала, як можуть змінюватися ці показники впродовж дня. А коли вчені все ж бралися за цю тему, вони розглядали лише певні або дуже невеликі групи людей.

Тепер команда охопила дворічним дослідженням близько 50 тисяч дорослих осіб та проаналізувала мільйон їхніх відповідей на запитання анкет. Науковці прагнули з’ясувати, чи пов’язаний час доби зі змінами в ментальному здоров’ї, відчутті щастя, задоволеності життям та самотності, а також усвідомленні життєвого сенсу. Дослідники також воліли дізнатися, як змінюються ці показники залежно від дня тижня та сезону.

смайли

Про що довідалися вчені?

Учасники дослідження відповідали на запитання анкет, серед яких були такі: «Наскільки щасливими ви почувалися минулого тижня?», «Наскільки ви були задоволені своїм життям?», «Якою мірою ви відчували, що те, що ви робите у своєму житті, того варте?» тощо.

Команда врахувала такі фактори, як вік, стан здоров’я та наявність роботи.

Результати показали, що щастя, задоволеність життям та відчуття його цінності були вищими по понеділках і п’ятницях, а найнижчими – в неділю. Цікаво, що рівень щасливості добровольців зростав також по вівторках. А тим часом відчуття самотності не змінювалося протягом усього тижня.

календар

Дослідники отримали переконливі докази сезонного впливу на настрій. Узимку він істотно падав. Тоді як упродовж трьох інших сезонів учасники, як правило, демонстрували менше симптомів депресії, тривоги та самотності, а також вищі рівні щастя та задоволеності життям.

Психічне здоров’я переважної більшості добровольців було кращим та стабільнішим улітку, розповіло видання The Guardian.

Чим зумовлені такі результати?

Дослідники припускали, що час заповнення анкет був одним із чинників, які вплинули на відповіді учасників. Команда не мала також інформації про цикли сну добровольців або погоду під час їхньої роботи над запитаннями.

Науковці припустили, що зміни у психічному здоров’ї та благополуччі протягом дня можуть бути пояснені фізіологічними змінами, що пов’язані з біологічним годинником.

Дослідники зазначили, що, наприклад, рівень кортизолу (гормону, який відповідає за настрій, мотивацію та страх) досягає піка незабаром після пробудження, а найнижчого показника – перед сном. При цьому вони заявили, що відмінності між буднями та вихідними можуть бути зумовлені такими факторами, як послідовність щоденних справ, що різниться протягом тижня.

Докторка Фейфей Бу, провідна авторка роботи з кафедри поведінкових наук і здоров’я UCL, зауважила: «Виявлена закономірність може відображати й те, коли саме люди відповідають на запитання, а не бути прямим наслідком доби. Наприклад, ті, хто почувається краще вранці, можуть з більшою ймовірністю брати участь в опитуванні в цей час. Хоча ці результати інтригують, їх необхідно підтвердити іншими дослідженнями, які повністю врахують цю потенційну упередженість».

Висновки з дослідження опублікував журнал BMJ Mental Health.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU