Близько третини мешканців Землі страждають від недосипу. Сомнологи нині занепокоєні не лише традиційними чинниками, що призводять до поганого та недостатнього сну. Тепер доводиться звертати увагу й на ті, що стали шкодити людству останніми десятиліттями.
На цій темі добре знається доктор Майк Ділкс, провідний лондонський консультант і хірург-отоларинголог. На його думку, однією з причин незадовільного відпочинку вночі є безлад у спальні.
Спальня – для сну!
Про що йдеться? Річ у тім, що наші сучасники часто роблять зі спальні центральну локацію свого життя. Людина там їсть, читає, дивиться телевізор, слухає музику, працює, не встаючи з ліжка, і, ясна річ, спить. Хоча відіспатися в такій кімнаті й за такого стилю життя далеко не завжди вдається.
Головна причина цього – безлад у спальні, в якій яблуку немає де впасти через купи гаджетів та інших сторонніх предметів. І коли щоночі хазяїн кімнати недораховується цінних годин відпочинку, немає чому дивуватися.
Як розв’язати проблему? Потрібно винести зі спальні все, що не стосується сну, за її межі, вважає доктор Майк Ділкс.
Якщо людина намагається заснути «в кімнаті з телевізорами, кавомашинами та іншими приладами, вона не спатиме так само добре, як в порожній спальні, де є лише ліжко».
За словами експерта, це передусім пов’язано з тим, що випромінюване багатьма пристроями синє світло порушує вироблення мелатоніну (так називають гормон, що сприяє сну). Цей зовнішній подразник може також порушити роботу нашого внутрішнього годинника розповіло видання Daily Mail.
Миготливі вогні пристроїв та звуки часто змушують прокидатися по ночах. Особливо це стосується того, хто перед сном перенаситився інформацією з гаджетів, а тому спить неглибоко.
Аби реально собі допомогти, потрібно «не жити пів життя у спальні, а використовувати її виключно для сну», додав доктор Ділкс.
Проблеми недосипу, з якими воює сучасна отоларингологія
Експерт також поділився порадами стосовно боротьби з хропінням та апное (несподівана й неконтрольована затримка дихання уві сні). Доктор Ділкс, котрий спеціалізується на хірургії з усунення цих недуг, радить звернути увагу на позу, в якій ми спимо.
За його словами, «на спині хропе майже кожна людина». А сон на боці – найпростіший та найдешевший засіб уникнення хропіння.
Щоб залишатися на боці впродовж ночі, можна вшити тенісний м’ячик у нагрудну кишеню піжамної сорочки та носити її задом наперед. Перевернувшись вночі на спину, людина відчує незручність та знову прийме початкове положення.
Доктор Ділкс рекомендує пацієнтам використовувати протягом місяця додаток для відстеження сну до та після спроби виконання трюку з тенісним м’ячем. Проаналізувавши ці показники, можна буде оцінити, чи став сон міцнішим.
Наступні кроки до подолання недосипу – зменшення зайвої ваги та кількості доз алкоголю на ніч. А ще ліпше – повна відмова від алкоголю.
Для перемоги над хропінням сучасна медицина розробила чимало дієвих хірургічних методів. Серед них – лазерна хірургія м’якого піднебіння або мигдалин. Проте Майк Ділкс виступає за таке втручання лише в крайніх випадках, коли жодні інші спроби не дали ефективних результатів.
Фото: pexels.com