Як відрізнити вікове погіршення пам’яті від перших ознак деменції?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Провали в пам’яті, забування слів та неможливість зосередитись вказують зазвичай на природне старіння. Водночас усі ці прояви можуть бути й першими сигналами про недоумство. Британські експерти поділилися способами відрізняти симптоми захворювання від звичайних ознак старіння.

Память

На різницю між деменцією та проявами старості вказують частота і тяжкість випадків, про які кажуть «пам’ять підводить».

Якщо людина раптом забула, де залишила телефон або що їй сказали деякий час тому, швидше за все, йдеться про вікові прояви старіння. Коли ж вона заблукала у власному будинку або в інших дуже знайомих локаціях, ситуація серйозніша.

Усі навколо помічають, що людина ніби стала дещо іншою, ніж була зовсім нещодавно, зазначив Пол Едвардс, директор клінічних служб організації Dementia UK.

Багато хто з нас може почати забувати деталі, про які дізналися деякий час тому. Але людина з деменцією часто забуває про те, що почула щойно, сказала Джайна Інжинір, менеджерка Товариства Альцгеймера.

Ті, хто страждає на слабоумство, може знову і знову повторювати одне й те саме запитання, наприклад: «Чи замкнені двері?». Або ж розміщувати предмети в незвичайних місцях. Також людям з деменцією складніше виконувати прості завдання, наприклад, вдягатися або перемикати телеканали. Проблемою стає й правильний порядок звичних операцій.

За словами Пола Едвардса, родичі цих людей, як правило, придивляються до таких змін близько шести місяців, перш ніж звернуться до лікаря.

foto i stikery - Здоров'я - 50Plus

Мова

Чимало жінок та чоловіків у зрілому віці можуть сказати про себе, що їм важче добирати потрібні слова або підтримувати розмову. Однак це не означає, що настав час бити на сполох.

Але якщо людина постійно забуває назви звичайних предметів, часто щосили намагається знайти правильне слово або раптом втрачає лінію діалогу, це можуть бути ознаки недоумства. Про це попередила Джайна Інжинір.

Настрій та поведінка

Ніхто не вимагає від вас, аби ви постійно випромінювали позитив. Але якщо ви дедалі частіше дратуєтеся без особливих причин або відчуває екстремальні перепади настрою, це теж може сигналізувати про недоумство, вважають експерти.

На деменцію також може вказувати те, що людина стає відчуженішою від роботи, друзів чи сім’ї. Адже слабоумство робить соціальну взаємодію з іншими людьми набагато важчою, а ще може сильно вдарити по впевненості у собі. Люди з деменцією воліють дедалі частіше залишатися вдома, а не проводити час у компанії, де їм потрібно постійно стежити за ходом розмови.

На думку пана Едвардса, «люди зляться, розчаровуються та хвилюються через те, що не можуть функціонувати так, як раніше».

cholovik sydyt na lavczi - Здоров'я - 50Plus

Зір

Нещодавні дослідження показали, що проблеми зі здоров’ям очей значно збільшують ризик розвитку деменції.

Як зауважила Джайна Інжинір, це абсолютно нормально, що ваш зір уже не такий гострий, як у молодості, і вам доводиться покладатися на окуляри.

Але люди з деменцією зазвичай стикаються з проблемами обробки інформації, зокрема, розрізнення кольорів. І через це неправильно інтерпретують зображення.

Це відбувається тому, що очі посилають повідомлення у мозок, аби він допоміг правильно зрозуміти побачене. Однак деменція спотворює повідомлення на шляху від очей до мозку, пояснила експертка.

За словами пана Едвардса, хворі на слабоумство нерідко приймають блискучі підлоги за водну поверхню. Або під час обіду можуть бачити не всю тарілку, а лише її половину. За певних типів деменції навіть виникають галюцинації, розповіло видання Daily Mail.

Прийняття рішень

Іноді труднощі із прийняттям рішень можуть свідчити про звичайне старіння. Але якщо ви заблукали у знайомому місці або не спроможні знайти дорогу додому, йдеться, ймовірно, про ознаки деменції.

Буває, людина приймає багато рішень, не обмірковуючи їх, бо більше не здатна обробляти інформацію, як раніше, або тому, що її особистість, здається, дуже змінилася. Це може бути першим дзвіночком для того, щоб пройти обстеження, вважає пані Інжинір.

За її словами, зниження здатності приймати усвідомлені, зважені рішення може мати дуже серйозні наслідки для людини та її оточення. Особливо коли йдеться про гроші або особисту безпеку.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU