Примітивні, але творчі

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Галерея стародавніх печерних знаків, які, за думкою науковців, були створені ще 75 000 років тому, ймовірно, є справою рук неандертальців. Команда дослідників, яка займається аналізом малюнків, знайдених у французькій печері Ла-Рош-Котар, стверджує, що це найбільш ранній явний приклад печерних гравюр неандертальців, що коли-небудь були виявлені. Вони демонструють, що наші найближчі родичі також були творчими і мали прагнення до самовираження.

pechera - Наука&Техніка - 50Plus

Вигляд камери печери, що містить сліди від пальців

Встановлюючи вік осаду, який був на вході у печеру, археолог Жан-Клод Марке з французького Університету Тура та його колеги виявили, що малюнки були зроблені у проміжок часу приблизно 51 000-57 000 років тому.

Лише коли на початку 20-го століття вхід в печеру було віднайдено, науковці змогли потрапити всередину та розкрити її давні таємниці. Знахідки свідчать про те, що Людина розумна не могла зробити ці гравюри в печері, оскільки наші предки прибули до Західної Європи приблизно 45 000 років тому. Марке та його колеги говорять, що через п’ятнадцять років після відновлення розкопок на місці Ла-Рош-Котар було встановлено, малюнки мають вік понад 57 000 років. А завдяки стратиграфії (розділ геології, що займається визначенням відносного геологічного віку шаруватих осадових і вулканогенних гірських порід – Ред.) виявилось, що вони, ймовірно, ще старші – їм близько 75 000 років. Цей факт робить дану печеру найдавнішим місцем з настінними зображеннями у Франції, якщо не в усій Європі.

Нещодавні дані, виявлені в Лівані, підтверджують той факт, що Людина розумна залишила африканський континент та здійснила подорож до Західної Європи раніше, ніж вважали експерти до цього. І хоча наші далекі пращури теоретично могли завітати до регіону, де знаходиться печера, але науковці вважають, що ці перші екскурсії Європою значною мірою пройшли повз території, на якій зараз розташовується Франція – можливо, через опір неандертальців, які на той час вже заселяли цей регіон.

vizerunky zrobleni palczyamy - Наука&Техніка - 50Plus

На стіні печери можна побачити круглі візерунки, імовірно, зроблені пальцями

Артефакти, знайдені в печері Ла-Рош-Котар і поруч із нею, свідчать про те, що неандертальці жили на берегах річки Луари у проміжок часу 100 000-65 000 років тому. Малюнки пальцями, які вони зробили на деяких стінах печери протягом цього 35 000-річного періоду, не зображують конкретних фігур, як-от тварин чи рослин. Проте, щиро кажучи, жоден відомий гомінід (представник родини приматів, що включає людей і великих людиноподібних мавп – Ред.), навіть наш власний вид, не створював образотворчого мистецтва в той час. Найдавніші відомі малюнки, зроблені Homo sapiens чи будь-якими іншими видами, були знайдені на острові в Індонезії і мають вік приблизно 45 000 років.

Початок зародження абстрактного мистецтва, наприклад, створеного за допомогою паралельних ліній або кіл, визначити доволі важко: це залежить від того, які зображення експерти будуть оцінювати як «мистецтво». Поруч із деякими випадковими подряпинами, які, можливо, були зроблені тваринами, дослідники у печері Ла-Рош-Котар систематизували десятки «видовжених або пунктирних, просторово організованих знаків», які, схоже, є справою рук людиноподібних.

Знайдені на стінах сліди від кігтів тварин є більш тонкими, глибокими і V-подібними, на відміну від більш дрібних і U-подібних слідів, «що відповідають морфології кінчика пальця або інструменту подібної форми». Марке та його команда вважають, що той, хто малював в цій печері тисячі років тому, видряпував свої зображення на м’якому верхньому шарі пористої породи, формуючи малюнки за допомогою «гладких правильних канавок». З того часу тисячі років та процеси вивітрювання зробили свою справу, але колись ці позначки були чіткими.

Частина печерного «мистецтва» складається з колоподібних «мазків», інша демонструє трикутні відмітки, ще одне особливо вражаюче «панно» складається з безлічі крапок, зроблених пальцями. Аналізуючи всю «галерею», Марке та його колеги припускають, що ці проєкти більш «графічні, ніж функціональні». Вони являють собою «організовану, продуману композицію», керовану «свідомим дизайном і наміром».

vizerunky palczyamy - Наука&Техніка - 50Plus

Трикутний візерунок відбитків пальців на стіні печери

Не можна сказати напевне, чи мають вони якийсь більший сенс. Але все більше доказів підтверджують, що неандертальці могли бути набагато творчими, ніж ми звикли вважати. Наприклад, доволі суперечливий об’єкт під назвою «Маска Ла Рош-Котара», знайдений за межами печери, якому приблизно 75 000 років, підозріло схожий на обличчя з очима, які, здається, були ретельно вирізані на пластині з плаского кременю. З іншого боку, враховуючи нашу схильність вбачати обличчя у візерунках там, де їх немає, це може бути хибною інтерпретацією.

maska z kamenyu - Наука&Техніка - 50Plus

Маска Ля Рош-Котара

Але, враховуючи факти, якими оперують експерти, стає все важче стверджувати, що неандертальці не були митцями хоча б якогось рівня. Є навіть докази, що вони змішували фарбу червоної охри ще 250 000 років тому, а представники виду Homo erectus (Людини прямоходячої – Ред.) гравіювали на мушлях абстрактні візерунки ще 500 000 років тому на острові Ява в Індонезії.

Питання стосовно того, чи є це справжньою формою мистецтва, лишається дуже суперечливим, проте в археології, як і в мистецтві, слід мати широкий кругозір. Дослідження було опубліковано в PLOS ONE.

Фото: PLOS ONE

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU