Екстремальна спека: чим небезпечна та як врятуватися

Експерти розповідають, як екстремальна спека впливає на людський організм, і що слід робити для зменшення її негативного впливу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Невблаганна спека Цербера, названа на честь міфічного монстра-охоронця воріт пекла, цим літом не вщухає. Тим часом дослідники зазначають, що через зміну клімату людство все частіше буде страждати від ще більших хвиль неймовірно спекотної погоди. Тому експерти розглядають, як саме тривалі високі температури довкілля можуть вплинути на людський організм, і що потрібно робити, щоб вижити при цьому.

Як сильна спека впливає на організм людини?

Згідно зі звітом про глобальні ризики 2023 р., хвилі спеки – тривалий період спекотної погоди порівняно з очікуваними умовами – підвищують ризик погіршення здоров’я та сплеск смертності. Вони можуть призвести до низки ускладнень, таких як зневоднення, теплове виснаження та тепловий удар.

При зневодненні організм втрачає більше рідини, ніж отримує, що робить кров більш густою та липкою. Це також знижує артеріальний тиск, ускладнюючи рух крові по тілу, що може призвести до утворення тромбів та інсультів.

М’язові судоми також можуть стати більш поширеними через зневоднення, оскільки електроліти та мінерали, життєво важливі для роботи м’язів, втрачаються з потом. Крім того, зневоднення може спричинити зменшення об’єму мозку, що знижує рівень енергії та ускладнює повсякденні завдання.

Як спека впливає на людину

Дослідження також виявили, що нещасні випадки та травми (наприклад, внаслідок автотрощі) є вищими під час спекотних періодів. Експерти вважають, що це відбувається, бо спека заважає мисленню, що підвищує імовірність помилок.

Вдихання сухого, гарячого та забрудненого повітря може вплинути на дихальну систему, спричиняючи стискання та звуження дихальних шляхів, що ускладнює дихання. Це особливо важко для тих, хто має астму або ХОЗЛ.

Теплове виснаження та тепловий удар

Існує також очевидний ризик теплового виснаження та теплового удару. До таких наслідків може призвести недостатнє споживання рідини та втрата вологи разом із потом.

Теплове виснаження зазвичай має мінімальні наслідки, якщо пацієнт може охолонути протягом 30 хвилин. У такому випадку необхідно охолодити людини та давати їй рідину. Втома, запаморочення, головні болі та нудота є головними ознаками теплового виснаження.

Проте тепловий удар слід розглядати як невідкладну ситуацію, бо він набагато смертельніший. Він відбувається, коли температура тіла людини сягає 40°С або вище. При цьому спостерігаються судоми або втрата свідомості.

У спекотну погоду також можуть набрякати руки, ноги та щиколотки. Тепло викликає розширення кровоносних судин, що може спричинити витік рідини в навколишні тканини, викликаючи тепловий набряк.

Окрім сонячних опіків, у спеку на шкірі також можуть з’явитися попрілості. Хоча це не шкідливо і минає само по собі через декілька днів, невеликі підняті плями висипу можуть свербіти та набрякати.

Хто у групі ризику через спеку?

Хвиля спеки може бути небезпечною для будь-кого, особливо якщо не залишатися у прохолодному місці та не мати зволоження. Проте літні люди (особливо після 75 років) та ті, хто має хронічні захворювання, знаходяться у групі найбільшого ризику.

Також хвилі спеки становлять значну загрозу для немовлят, маленьких дітей, прикутих до ліжка особин та тих, хто має хворобу Альцгеймера. Перегрів може погіршити симптоми тих, хто має проблеми з серцем, та стати фатальним. Люди, які забагато часу проводять на вулиці або у спекотних місцях (наприклад, на верхньому поверсі квартири), частіше страждають від ускладнень зі здоров’ям.

Як зазначає видання Daily Mail, лише минулого року від спеки загинули 62 000 європейців, більшість яких становили люди старше 80 років. Дослідники попереджають, що до 2040 р. кількість жертв спекотної погоди у Європі може зрости до 94 000 особин, якщо не вживати ефективних планів запобіганню спеці.

Скільки тепла може витримати людина і не загинути?

Дослідження показують, що температура вище 35°С занадто висока для тіла. Було виявлено, що приблизно верхньою межею, з якою люди можуть витримати протягом 6 годин, є відмітка 46°С за умови вологості повітря 50% або 35°С при 100% вологості. Якщо стає гарячіше, то тіло більше не може охолоджуватися через потовиділення.

Максимальна спека, яку витримує людина

Проте інші дослідження показали, що ця цифра може бути ще нижчою. Американські дослідники у торішній роботі дійшли висновку, що максимальна температура, при якій люди можуть функціонувати, це 31°С при 100% вологості або 38°С при 60% вологості.

Поради, як захиститися під час спеки

  • Зберігайте прохолоду в приміщенні, закриваючи штори у кімнатах на сонячному боці.
  • Пийте багато рідини та не вживайте занадто багато алкоголю.
  • Не залишайте нікого (особливо немовлят, малих дітей і тварин) у зачиненій автівці.
  • Тримайтеся якомога далі від сонця з 11:00 до 15:00, коли спека найсильніша.
  • Перебувайте у тіні, користуйтеся протисонцевим кремом з високим рівнем SPF і UVA і носіть капелюх з широкими полями.
  • Уникайте фізичних навантажень у найспекотнішу пору дня.
  • Беріть із собою воду, якщо подорожуєте.
  • Якщо це можливо, пофарбуйте дах будівлі у білий колір, щоб відобразити спеку.

Як допомогти людині з тепловим виснаженням?

Якщо хтось страждає від теплового виснаження, його потрібно охолодити протягом пів години. Для цього перемістить постраждалого у прохолодне місце та зніміть весь непотрібний одяг. Дайте випити регідратаційний напій або прохолодну воду.

Охолодження при спеці

Потім слід охолодити шкіру постраждалого, збризнувши або протерши прохолодною водою. Холодні компреси, загорнуті в тканину і покладені під пахви або на шию, теж корисні.

Залишайтеся з постраждалим, поки йому не стане краще. Людина повинна почати охолоджуватися і почуватися краще протягом 30 хвилин. Проте, якщо важко впоратися з симптомами теплового виснаження, слід викликати швидку.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU