Трохи більше як два століття тому населення Землі становило приблизно 1 мільярд людей. Лише за 100 років воно збільшилося на 600 млн, а наразі становить приблизно 8 мільярдів. Таке зростання є нестійким для планети, що створює ризик «корекції популяції». За словами відомого канадського еколога-дослідника Вільяма Ріса, це може відбутися вже у цьому столітті.
Населення планети зростає, а ресурси зменшуються
Науковець зазначає, що людство використовує ресурси Землі з нестійкою швидкістю. До того ж природні схильності людей ускладнюють виправлення цього «просунутого екологічного перевищення».
Внаслідок цього може виникнути певний колапс цивілізації, який «виправить» перенаселення світу. Пан Ріс зазначає виданню Sciencealert, що у найгіршому випадку це може статися ще до завершення 21-го століття. Залишаться лише найбагатші та найстійкіші суспільства.
За словами еколога, людство еволюціонувало так, що розмноження, географічне розширення та споживання усіх доступних ресурсів відбувалося за експонентою. При цьому значну частину історії еволюції людей ці тенденції стримував негативний зворотній зв’язок. Проте через наукову революцію та використання викопного палива зростання населення планети за експонентою вже не має стримувальних чинників.
Земля навантажена через перенаселення
Пан Ріс зазначає, що людство відчуло себе господарями на планеті, забувши про те, що природний відбір все ще керує ним. Більш того, природна схильність людей до короткострокового мислення, що у минулому відігравало позитивну роль, продовжує змушувати використовувати всі наявні ресурси, поки вони існують.
Саме цей підхід спричинив надмірне споживання та забруднення, за які тепер має відповідати частина нинішнього населення світу. За словами пана Ріса, зміна клімату є доказом того, що планета вже має перенавантаження. Проте це лише незначна частка загальної проблеми перевищення.
Як зазначає пан Ріс, оскільки людство продовжує використовувати велику кількість викопного палива, то водночас ігнорує інші симптоми перевищення. Проте усі наявні взаємопов’язані проблеми сприяють шостому масовому вимиранню на Землі. Також це створює ризик хаотичного збою основних систем життєзабезпечення Землі.
Більш того, запропоновані рішення, такі як перехід на відновлювальні джерела енергії, насправді не розв’язують проблему експоненціального зростання населення. Фактично вони ще більше сприяють надмірному споживанню, яке супроводжується цим.
Важливо усвідомлювати небезпеку для населення Землі
Питання полягає у тому, чи здатне вдосконалення технологій у всьому – від боротьби зі зміною клімату до збільшення виробництва харчових продуктів – йти у ногу зі зростальними потребами споживання на планеті. За прогнозами цього дослідження, якщо інновації не зможуть знайти рішення, дефіцит продовольства, нестабільність середовища існування, війни та хвороби цілком можуть почати впливати на чисельність населення.
Як пояснює пан Ріс, хоча жоден основний симптом перевищення не може бути адекватно вирішений окремо від інших, звернення до перевищення напряму зменшить усі важливі симптоми одночасно. До того ж дослідник (та й чимало інших науковців) звертає увагу на те, що людям потрібно набагато більше усвідомлювати небезпеку, в якій вони опинилися.
Людство повинно виробити шляхи досягнення кращого балансу між віддаванням і відносинами з планетою. Як зазначає пан Ріс, у найкращому з усіх можливих світів весь перехід міг би керуватися таким чином, щоб запобігти непотрібним стражданням мільйонів чи мільярдів людей. Проте цього не відбувається – і не може статися – у світі, який не бачить власного скрутного становища.
Фото: pixabay.com