Біосфера та техносфера: за чим майбутнє людства?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Біорізноманіття нашої планети є винятково дивовижним. При цьому інформаційний обмін між представниками біосфери завжди залишався важливою часткою їхнього життя та еволюційних процесів. Люди належать до цього біологічного суспільства, яке неможливе без спілкування та пізнання оточення, від дружніх розмов за ранковою кавою та читання новин у ЗМІ до перегляду відео у соцмедіа. При цьому техносфера також розвивається завдяки людству.

Як виміряти дані біосфери та техносфери?

Як зазначає видання Sciencealert, зараз людські дані є лише частиною інформаційного обміну на планеті. Хоча, імовірніше за все, вже протягом сторіччя ситуація може змінитися до переваги їхньої частки у цих процесах. Якщо припускати, що так відбувається з будь-якою розвиненою цивілізацією, то, можливо, підхід до пошуків інопланетного життя слід змінити.

Науковці зазначають, що провести точне вимірювання швидкості інформаційного обміну між представниками біосфери Землі майже неможливо. Проте певні підрахунки можна зробити. Найкращий спосіб для цього – спостереження за кількістю живих клітин та тією інформацією, якою вони обмінюються.

Наприклад, за кількома дослідженнями відомо, що загальна кількість прокаріотів (зокрема бактерій) становить приблизно 1029 клітин. За 3 години вони проводять обмін 1 бітом інформації. Тож загалом у біосфері планети щосекунди відбувається обмін приблизно 1024 бітами інформації.

Сукупність цифрових даних, якими обмінюється людство, або техносферу оцінити значно простіше. Якщо спиратися на обмін даними в інтернеті, то загальний обсяг становить приблизно 1015 біт щосекунди. Це становить мільярдну частину швидкості біосфери.

rukostyskannya cherez smartfon - Наука&Техніка - 50Plus

Техносфера зростає швидше та може випередити біосферу

Водночас як біосфера є відносно стабільною з часом (за винятком випадкового масового вимирання), наші цифрові дані зростають за експонентою. Якщо наша техносфера продовжить розширюватися історичними темпами, вона випередить біосферу менш ніж за століття.

Але яке відношення це має до інопланетних цивілізацій? Незалежно від того, через хімічну взаємодію, оптичне волокно чи електричні схеми, усі дані потребують енергії для створення та підтримки. Наразі ця енергія зосереджена на даних біосфери, але у мить космічного ока в ній можуть переважати дані техносфери.

Якщо вважати, що це ж властиво будь-якій розвиненій цивілізації, то переважна потужність планети, де існує розумне життя, швидше за все, буде технологічним, а не біологічним. Тому у пошуках інопланетної цивілізації перш за все слід шукати чітко синтетичний тепловий сигнал.

Проте навіть якщо не розмірковувати над пошуками інопланетян, зростання техносфери матиме значні наслідки для життя на нашій планеті. Люди вже значно впливають на земну біосферу та глобальні температурні показники. Якщо тенденція експоненціального зростання продовжуватиметься, то людство таким чином значно зменшить ресурси даних для нелюдського життя. Можливо, це те, на що слід звернути увагу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU