Коти, як відомо, м’ясоїдні тварини. Проте веганство може бути для цих домашніх улюбленців більш корисним, ніж м’ясо. Дослідники кажуть, що коти, які дотримуються дієти без м’яса, мають менше розладів здоров’я та рідше потребують ліків.
Веганство для котів: користь та недоліки
Дослідники опитали понад 1300 власників котів, майже 10% з яких годували своїх домашніх улюбленців веганським кормом. Відповідно до отриманих відповідей, коти-вегани рідше потребували ліків та відвідували ветеринара не частіше одного разу на рік, бо майже не мали проблем зі здоров’ям.
Однак неможливо бути впевненим, що ці індивідуальні результати точні. У дослідженні брали участь лише 127 котів-веганів, тому важко стверджувати напевно, що користь для здоров’я тваринок не була випадковою.
Коли дослідники розглянули стан здоров’я 22 чотирилапих улюбленців, з’ясувалося, що у 15 з них, що були веганами, рідше спостерігалися шлунково-кишкові проблеми (діарея, блювота тощо), гормональні розлади (такі як діабет) та проблеми зі шкірою та дихальними шляхами. Але результати знову були невизначеними через невелику кількість кішок з веганською дієтою.
Наразі Британська ветеринарна асоціація не рекомендує веганство для котів. Цим домашнім тваринам потрібна достатня кількість основних поживних речовин, таких як таурин та вітамін А, які містяться у продуктах тваринного походження, але мінімальні або відсутні у рослинній їжі.
Крім того, дослідження виявило значно більший ризик захворювання нирок у котів-веганів порівняно з м’ясоїдами. Проте це було ці висновки були зроблені на основі спостережень за веганською дієтою лише чотирьох тварин.
Керівник дослідження професор Ендрю Найт зазначає виданню Daily Mail, що за отриманими результатами веганська дієта має захопливий потенціал для покращення здоров’я котів. До того ж веганство несе дуже велику користь для довкілля. Однак, щоб така дієта не зашкодила котячому здоров’ю, власникам потрібно годувати своїх улюбленців лише комерційними веганськими кормами для домашніх тварин, позначеними як повноцінні, вироблені авторитетними компаніями з високими стандартами.
Імовірні переваги веганства для котів
Дослідження розглядало 7 переваг для здоров’я, потенційно пов’язаних з раціоном котів, про які запитували власників. Це наступний найкращий підхід після проведення ретельних ветеринарних оглядів котів, що займає багато часу та дорогий, і не проводиться у дуже великих наукових експериментах.
Власники котів-веганів на 23% рідше казали, що їхній улюбленець серйозно хворий. Проте вони лише на 8% рідше казали, що ветеринар діагностував у їхньої кішки серйозну хворобу.
Власники котів-веганів також на 15% рідше повідомляли, що їхні улюбленці приймають ліки, крім звичайних щеплень або лікування від бліх чи паразитів, порівняно з тваринами, які харчувалися м’ясом. До того ж вони на 7% рідше казали, що їхній кіт відвідував ветеринара двічі чи більше за останній рік, що може бути ознакою хвороби.
Власники котів, які дотримуються веганської дієти, також повідомляли, що їхні домашні улюбленці мали майже на 16% менше розладів здоров’я. До того ж, вони кажуть, що ветеринар рідше вважав, що здоров’я їхнього кота погіршилося за останній рік.
Також коти-вегани на 55% рідше мали необхідність у терапевтичній дієті, яку іноді призначають для здоров’я тварини, наприклад, при захворюванні шкіри. Однак останній результат частково може бути пов’язаний з тим, що власники котів-веганів відмовляються від призначених терапевтичних дієт, якщо ті містять продукти тваринного походження.
Краще консультуватися з ветеринаром щодо дієти кішки
Через невелику кількість котів-веганів не було жодних індивідуальних розладів здоров’я чи переваг, які можна було б пов’язати з дієтою зі «статистичною значущістю» – використовуючи аналіз золотого стандарту, якого вчені вимагають у своїх дослідженнях. Однак автори стверджують, що коли всі 7 показників здоров’я взяти разом, використовуючи один тип статичного аналізу, і враховуючи вік тварин, стать і те, чи вони були кастровані, то можна бути впевненими про наявність зв’язку.
Було припущення, що коти-вегани менш схильні до зайвої ваги, ніж м’ясоїди, і, можливо, внаслідок цього у них нижче шанси мати проблеми з опорно-руховим апаратом. Як зазначає Джастін Шоттон, серед власників домашніх тварин зростає інтерес до альтернативної дієти для своїх улюбленців.
Проте, за словами науковця, хоча зараз триває чимало досліджень щодо впливу веганства на тварин, наразі все ще не вистачає надійних даних, які б відображали наслідки цієї дієти на здоров’я котів з часом. Тому тим власникам домашніх тварин, які розглядають можливість зміни раціону свого улюбленця, краще за все звернутися за консультацією до свого ветеринара.
Фото: pixabay.com, unsplash.com