Собаки добре відомі як найкращі друзі людини. Проте нове дослідження показує, що цих домашніх тварин, мабуть, слід почати йменувати найкращими товаришами жінок, бо їх вони слухають краще, ніж чоловіків.
Собаки більш чутливі до голосу жінок
Науковці проаналізували мозкову активність собак, коли навколо них розмовляли люди. Для дослідження були використані фМРТ-сканери для аналізу мозку. Виявилося, що мозок цуценят виявляв більшу чутливість до зверненої до них мови, особливо якщо з ними розмовляли жінки.
Як зазначає виданню Daily Mail Анна Габор, одна з авторок дослідження, що було проведено у Будапештському університеті, підвищена чутливість собачого мозку до звернення жінок, спрямованого на собаку, може бути пов’язана з тим, що ті частіше говорять із тваринами з перебільшеною просодією (додатковими ритміко-інтонаційними засобами мовлення, які включають інтонацію, мелодику, тембр, ритм, силу голосу, гучність тощо – Ред.), ніж чоловіки. Коли люди спілкуються з немовлятами та собаками, то схильні говорити високим тоном, щоб привернути їхню увагу.
Попередні дослідження показали, що мозок малюків налаштований на цей стиль мовлення. Однак досі вчені не оцінювали, чи мозок собаки також чутливий до того, як ми з ними розмовляємо.
Як відбувалося дослідження?
Співавторка дослідження Анна Гергелі зазначає, що вивчення того, як собачий мозок обробляє мовлення, спрямоване на собаку, є захопливим. Це може допомогти нам зрозуміти, як перебільшена просодія сприяє ефективній обробці мовлення у тварин, які вміють покладатися на різні мовні сигнали (наприклад, виконувати словесні команди).
Команда дослідників використовувала функціональну магнітно-резонансну томографію (фМРТ) для вимірювання активності мозку собак. Під час сканування домашні улюбленці слухали запис голосів 12 жінок та 12 чоловіків зі звертанням до собак, немовлят і дорослих.
Результати показали, що мозок собак більше реагував на ті фрагменти записів, в яких звертались саме до собак та немовлят, ніж на мову, спрямовану до дорослих. Проте цей ефект був ще більш виразним, коли доповідачем була жінка.
Краща реакція на жіночі голоси виникла при одомашненні собаки
На думку дослідників, це свідчить про те, що собаки краще реагують на високі голоси. За словами пані Гергелі, особливо цікавим отриманий результат робить те, що у собак, на відміну від немовлят, цю чутливість не можна пояснити ані давньою реакцією на специфічні сигнали, ані внутрішньоутробним впливом жіночого голосу.
«Цікаво, що інтонації голосу, які характеризують жіночу мову, спрямовану на собаку, зазвичай не використовуються у спілкуванні між собакою та собакою. Таким чином, отримані результати можуть служити доказом нейронних переваг, які ці тварини виробили під час одомашнення.
Фото: pexels.com