Оливки – борці з ожирінням та діабетом 2 типу

Як виявили американські дослідники, еленолова кислота, що міститься в оливках, імовірно, може лікувати ожиріння та діабет другого типу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда вчених з Політехнічного університету Вірджинії (США) виявила, що натуральна сполука – еленолова кислота – допомагає в боротьбі із зайвою вагою та діабетом 2 типу.

Лише після одного тижня лікування еленолова кислота знизила рівень цукру в крові піддослідних мишей навіть ефективніше, ніж деякі найдієвіші препарати.

Про що дізналися дослідники

«Зміни способу життя та заходи громадської охорони здоров’я мали обмежений вплив на зростання поширеності ожиріння, одного з основних факторів ризику розвитку діабету 2 типу», – розповіла Дунмін Лю, дієтологиня та авторка дослідження. За її словами, наявні препарати від ожиріння є неефективними, вони дорогі та/або несуть потенційні ризики для здоров’я пацієнта. Тому команда взялася за розробку «безпечніших, дешевших та зручніших багатоцільових препаратів, які могли б запобігти виникненню метаболічних порушень та діабету 2 типу».

У попередньому дослідженні на лабораторних мишах команда пані Лю виявила, що еленолова кислота стимулює викид двох метаболічних гормонів, які допомагають нам відчувати, коли слід припинити їсти. Тобто сигналізують мозку про ситість.

Одним з цих гормонів є глюкагоноподібний пептид-1 (GLP-1), що на кшталт деяких популярних препаратів регулює рівень цукру в крові та гальмує почуття голоду. Інший, менш відомий пептид YY (PYY), що його виділяють клітини кишківника, контролює апетит наприкінці їди, розповіло видання Science Alert.

оливки, оливкова олія

Попереднє дослідження на мишачих моделях показало, що навіть одноразова доза концентрованої еленолової кислоти стимулює секрецію GLP-1 та PPY.

Під час нового дослідження Дунмін Лю та її колега Ханна Алхаліді давали перорально еленолову кислоту мишам з діабетом 2 типу та ожирінням, спричиненим нездоровим раціоном. (Доза, концентрація, частота та тривалість лікування поки що не розголошуються, як і кількість мишей, що брали участь в експериментах).

Уже за тиждень після початку лікування миші стали важити значно менше і мали більш стабільний рівень цукру в крові, ніж раніше, та порівняно з мишами із двома названими недугами, яким не давали еленолову кислоту.

Дослідники зазначили, що на відміну від розрекламованих препаратів еленолова кислота змушує організм виробляти більше власних метаболічних гормонів.

«Загалом дослідження показало, що еленолова кислота з оливок має багатообіцяльний вплив на вироблення гормонів та обмін речовин, особливо в людей, які страждають на ожиріння та діабет», – повідомила Донгмін Лю.

«Схоже, ця сполука імітує фізіологічні умови приймання їжі, безпосередньо стимулюючи секрецію метаболічних гормонів кишківника, що допомагає регулювати енергетичний баланс та метаболічне здоров’я», – додала вона.

Вчені потребують випробувань еленолової кислоти на людях

Еленолова кислота міститься в оливковій олії першого віджиму та зрілих оливках (Olea europaea). Але її можна отримати дешевшим способом, розщеплюючи олеуропеїн, що міститься у шкірці та м’якоті оливок, а також у листі та насінні рослини.

оливки на долоні

Дослідники розуміють, що людина, ймовірніше за все, навряд чи з’їсть потрібну кількість оливок або вип’є достатньо олії extra virgin, аби отримати такий ефект, який спостерігався після експерименту. До того ж олеуропеїн навмисне видаляють з більшості оливкових продуктів через його гіркий смак.

Тож науковці не дізнаються, як концентрована еленолова кислота впливає на людей, поки не будуть проведені додаткові випробування. Нині команда вивчає вплив еленолової кислоти на обмін речовин, відстежуючи шлях сполуки в організмі. Це надасть вченим корисну інформацію про її нешкідливість для майбутніх клінічних випробувань.

Результати дослідження команда представила на недавній конференції NUTRITION 2024 в Чикаго.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.