Так само як Помпеї та Геркуланум, давньоримське місто Сомма Везув’яна було зруйноване внаслідок виверження вулкана Везувію в 79 році нашої ери.
За версією команди археологів з Токійського університету, простора вілла віком понад 2000 років, імовірно, належала першому римському імператору Октавіану Августу (63 рік до н. е. – 14 р. н. е.).
Про що дізналися дослідники
Руїни Сомми Везув’яни, що збереглися під товстим шаром вулканічного попелу, розташовані на північній стороні Везувію в регіоні Кампанія. Команда під керівництвом професорки італійських досліджень Маріко Мурамаци розпочала розкопки цього менш відомого стародавньоримського міста у 2002 році.
Згідно з аналізом хімічного складу, проведеного командою, вулканічна пемза, що покриває тутешні руїни, виникла в результаті пірокластичного потоку лави, каміння та гарячих газів під час виверження Везувію в 79 році.
Відповідно до свідчень історичних джерел, Август помер на своїй віллі, що розташовувалася на північному сході від Везувію. Згодом там збудували меморіал на згадку про досягнення імператора. Але точна локація вілли та меморіалу до останнього часу залишалася загадкою.
Попервах археологи розкопали частину будівлі, що використовувалася як склад. Вздовж її стіни стояли десятки керамічних амфор, в які свого часу розливали вино. Потім команда виявила рештки древньої печі. Частина її стіни впала, розсипавши по підлозі черепицю. За часів Стародавнього Риму піч використовували для обігріву лазні, повідомило видання Arkeonews.
Радіовуглецеве датування показало, що піччю користувалися близько першого століття нашої ери. Ознак її пізнішого використання дослідники не виявили.
Археологи вважають, що вілла могла належати імператору Октавіану Августу, адже в ній була власна велика лазня. Така могла бути лише в резиденції дуже впливового діяча. За словами науковців, лазню не використовували приблизно с того самого часу, коли Август помер. А пізніше на цьому місці збудували щось, подібне до великого храму. Ця споруда також була похована під шаром попелу внаслідок виверження Везувію, але вже у V столітті, пише Daily Mail.
З-поміж інших раритетів на віллі збереглися майстерно вироблені колони та статуя давньогрецького бога вина й виноробства Діоніса (у римлян – Бахус).
За словами Масанорі Аоягі, почесного професора західної класичної археології Токійського університету, це дослідження допоможе дослідникам «визначити збитки, завдані північній стороні Везувію, та отримати найповніше уявлення про виверження 79 року».