Виявлення гробниці фараона Тутанхамона в єгипетській Долині царів 1922 року стало науковою сенсацією. Разом із тілом молодого правителя до поховальної камери поклали більш ніж 5000 цінних артефактів, зокрема його золоту похоронну маску. Цікаво, що й нині гробниця Тутанхамона зберігає свої 3000-річні таємниці.
Доктор Ніколас Браун, єгиптолог з Єльського університету (США), стверджує, що «скромний» набір предметів у гробниці досі не був вивчений належним чином.
Нове дослідження команди доктора Брауна пояснило правдиве призначення артефактів, які археологи оминали десятиліттями. Особливо вчених зацікавили глиняні таці (чи лотки) та дерев’яні палиці, розташовані поруч із саркофагом. На думку доктора Брауна, ці предмети були потрібні для поховального обряду, що був пов’язаний з богом підземного світу Осірісом.
Про що повідомили науковці?
Тутанхамон (імовірно 1345 – 1327 рр.) зійшов на престол хлопчиком і помер приблизно через десятиліття на 19-му році життя. Хоча Тутанхамон правив недовго, він увійшов в історію як один з найвідоміших давньоєгипетських фараонів. І не в останню чергу – завдяки казковим скарбам, які понад сто років тому виявив у його гробниці британський археолог Говард Картер.
«Під час розкопок гробниці Тутанхамона в поховальній камері було знайдено загадковий набір предметів. Однак детальніше вивчення релігійного та археологічного контексту артефактів дає можливість по-іншому інтерпретувати їхню функцію», – написали автори дослідження у звітній статті.
Серед неймовірних багатств, виявлених у похованні, були знаменита золота маска, золоте взуття, одяг, статуї та коштовності. Порівняно з цими скарбами глиняні лотки та чотири дерев’яні палиці заввишки 90 см, розташовані за півтора метра від саркофага, здавалися простими побутовими предметами.
Тацям, що були виготовлені з використанням мулу річки Ніл, найчастіше приписували функцію підставок. Але доктор Браун по-новому пояснив призначення глиняних лотків. Учений вважає, що їх використовували для ритуального розливання напою – символічного підношення богу на згадку про померлих. Вважалося, що ця рідина може оживити небіжчика.
А тим часом дерев’яні палиці, розташовані на одному рівні з головою Тутанхамона, могли відігравати центральну роль в його «пробудженні». Цей ритуал бере початок від міфу про пробудження Осіріса, якому наказували прокинутися, торкаючись його голови палицями.
За даними Американського дослідницького центру в Єгипті, найраніший опис ритуалу пробудження Осіріса належить до епохи 19-ї династії (1292-1189 рр. до н. е.). Однак Тутанхамон правив раніше за цю династію, розповіло видання Daily Mail. Тож доктор Браун припустив, що ритуал був виконаний вперше саме під час поховання молодого фараона.
Осіріс, один із найважливіших богів Стародавнього Єгипту, був володарем підземного світу та суддею мертвих. Згідно з міфом, його вбив власний брат Сет, бог хаосу та зла.
«У Тутанхамона та посадових осіб, які діяли від його імені, була можливість адаптувати, змінити та перетворити царську похоронну практику та повернути Осіріса в історію», – зазначив доктор Браун.
Результати дослідження опублікувало видання Journal of Egyptian Archaeology.
Фото: pixabay.com