Завдяки радіовуглецевому датуванню дослідницька команда з Управління старожитностей Ізраїлю (IAA), Тель-Авівського університету та Інституту науки Вейцмана дізналася, хто збудував ділянку стіни в історичному центрі міста.
Дослідникам стало відомо, що її спорудив не Єзекія, як вважалося раніше, а його прадід Озія. Це відповідає Біблії.
Біблійну версію підтверджено
Стіна розташована в Місті Давида – історичному місці археологічних розкопок, яке, згідно з Біблією, сформувало первісне місто Єрусалим.
Отже, ця знаменита стіна виросла тут раніше, ніж думали вчені багато років поспіль. Досі науковці були переконані, що її побудував Єзекія, цар Юдеї, який правив нею в VII-VIII століттях до нашої ери. Він хотів, щоб стіна захищала місто від загарбників з Ассирійської імперії.
Та нове, майже десятирічне дослідження показало, що цар Озія, прадід Єзекії, звів стіну після сильного землетрусу.
Джо Узіель з IAA зазначив: «Досі багато дослідників припускали, що стіна була побудована Єзекією під час його повстання проти Сеннахіріма, царя Ассирії, щоб захистити Єрусалим під час ассирійської облоги. Тепер стало очевидно, що стіна в районі Міста Давида була побудована раніше, невдовзі після великого землетрусу в Єрусалимі».
Доктор Джо Узіель з Управління старожитностей Ізраїлю (ліворуч) і професор Юваль Гадот з Тель-Авівського університету.
Конструкція описана у Старому Завіті, у Другій книзі Параліпоменон: «Озія побудував вежі в Єрусалимі біля Кутових воріт, біля Долинної брами і на розі стіни та зміцнив їх».
Як дослідники розсекретили стародавню стіну
Команда провела радіовуглецеве датування органічних об’єктів, знайдених в чотирьох різних локаціях розкопок у стародавньому серці Єрусалиму – Місті Давида. Цей метод використовує розпад радіоактивного ізотопу вуглецю (14C) для вимірювання віку вуглецевмісних артефактів.
Серед цих артефактів були, зокрема, виноградні та фінікові кісточки, а також скелети кажанів. Зібраний матеріал очистили та перетворили на графіт. Потім масу помістили у прискорювач частинок зі швидкістю 3000 км на секунду, щоб відокремити вуглець-14 від іншої органіки. Після чого внаслідок вимірювання вуглецю став відомий справжній вік зразків, розповіло видання Daily Mail.
Юваль Гадот із Тель-Авівського університету зауважив: «Нові знахідки підтверджують думку про те, що Єрусалим збільшився в розмірах і поширився до гори Сіон вже в IX столітті до нашої ери. Це було за правління царя Йоаса – за сто років до ассирійського вигнання. Нове дослідження показало, що розширення Єрусалиму є результатом внутрішньоюдейського демографічного зростання і формування політичної та економічної систем».
«Це дослідження виявило, що в X столітті до нашої ери, за Давида і Соломона, місто було заселене в різних районах і, схоже, було більше, ніж ми думали раніше», – додав доктор Узіель.
Ілюстрація міської оборонної споруди періоду Першого храму, побудованої за часів царя Єзекії, близько 783–742 рр. до н.е.
За його словами, тепер цілком можливо «визначати вік конкретних будівель та співвідносити їх із конкретними царями, згаданими в біблійному тексті».
Юдейське царство проіснувало до 587 р. до н. е., коли вавилоняни осадили та зруйнували його столицю Єрусалим разом із Храмом Соломона, який часто називають Першим Храмом.