Ізраїльське управління старожитностей поділилося дивовижними знахідками в місті Заноах, згадуваного у Старому Завіті. Під час розкопок стародавнього міста команда археологів виявила кам’яні стіни, кераміку та інші артефакти віком понад 3200 років.
У Біблії йдеться про те, що близько 1406–1407 рр. до нашої ери, після 40-річних поневірянь пустелею, ізраїльтяни досягли Землі Обітованої, також відомої як Ханаан.
На які артефакти натрапили археологи
Дослідники виявили стіни, утворені рядами великих білих каменів. На думку вчених, у давнину це були підпірні стінки для сільськогосподарських терас. Їх використовували задля створення рівних ділянок для посадки рослин та захисту крутих схилів від ерозії.
Команда розкопала багато фрагментів керамічного посуду. Серед них була ручка глечика з вигравіюваним на ній ім’ям царя Єзекії, описаного в Біблії, що надало додаткові докази біблійної історії про Мойсея.
Близько 20 відсотків знайденої кераміки вчені датували тим часом, коли ізраїльтяни прибули в ці місця після 40 років поневірянь пустелею. Решту керамічних артефактів виробили протягом наступних 900 років, розповіло видання Daily Mail.
Науковці звернули увагу на цікавий фрагмент посудини з білого вапняку. Згідно з описом археологів, вона мала «широкий обідок, прикрашений декором з трьох концентричних смуг, розділених проміжками: зовнішня і внутрішня смуги вузькі та прикрашені мотузковим орнаментом, а центральна смуга широка й має уривчастий сітчастий візерунок».
З-поміж інших знахідок команди були миски та глеки. Отвори в одному з них свідчили про те, що його могли використовувати як ліхтар. У стародавньому місті також виявили чимало металевих предметів. Щоправда, дослідники не уточнили, коли вони були виготовлені. Лише повідомили, що серед них були бронзові прикраси, такі як фрагмент кільця і сережки. Іншими доказами того, що в цьому регіоні колись жили давні люди, є залізні інструменти та цвяхи різних розмірів.
«Більшість знахідок, особливо датованих раннім візантійським періодом, пов’язані з сільськогосподарською діяльністю, яка велася на схилах пагорбів», – повідомили археологи. Вони також зауважили, що велика кількість виявлених артефактів вказує на важливість цього місця «та наголошує на його потенційній значущості».