Ботсади – найкращі «холодильники» міста: зміна клімату 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Задушливого літнього дня мало що так заспокоює, як прогулянка гарним ботанічним садом. Але він є не лише оазою спокою. За нинішнього глобального потепління з його різким підвищенням температури ботсад може бути вирішальним чинником для подолання спеки на навколишніх вулицях.

Про те, що ботанічні сади є найефективнішими природними зонами для охолодження міських просторів у періоди сильної спеки, першими дізналися дослідники з Університету Суррея (Велика Британія). Вчені сподіваються, що отримані ними результати допоможуть міським керівникам правильно планувати урбаністичні простори за часів кліматичної кризи.

Про що розповіли дослідники

Університетська команда провела метааналіз понад 200 досліджень, в яких містилися дані про фактори охолодження вулиць під час найсильніших хвиль спеки. Найефективнішими природними «холодильниками» міст, які перебували під впливом надвисоких температур, виявилися ботанічні сади. Вони допомагали знизити температуру повітря в середньому на 5 градусів Цельсія. І таким чином випереджали за цим показником водно-болотні угіддя (4,7 ℃) та дощові сади (4,5 ℃), що потрапили до першої трійки найліпших зон охолодження.

Науковці з’ясували, що навіть зелені стіни, вуличні дерева та дитячі ігрові майданчики значно знижують температуру урбаністичного довкілля, розповіло видання The Guardian.

За словами професора Прашанта Кумара, директора Глобального центру досліджень чистого повітря при Університеті Суррея, вчені давно припускали, що зелені насадження та вода можуть добре охолоджувати міста. Однак це дослідження дало науковцям найповнішу картину. Вони побачили, що ботанічні сади являють собою унікальні екосистеми, де є все необхідне для порятунку вулиць від спеки: «від дерев, що дають тінь, до води, що випаровується та охолоджує повітря».

Дослідники зауважили, що створення охолоджувальної мережі в містах має базуватися на грамотному планування синьої (вода) та зеленої (рослини) інфраструктури.

Метааналіз довів: що більшою є територія зелених насаджень, то потужнішим є ефект охолодження вулиць. Вчені також виявили, що міста будуть надійніше захищені від несамовитої спеки, якщо зелені зони з’єднаються між собою зеленими коридорами.

«Якщо реалізувати навіть лише деякі з наших висновків, міста стануть стійкішими, а їхні жителі – здоровішими та щасливішими», – сказав професор Кумар.

gradusnyk na sonczi - Природа, Спосіб життя - 50Plus

Рейтинг зелених зон за середнім ефектом охолодження міст

  • Ботанічні сади: від -5,0 °C
  • Водно-болотні угіддя: від -4,7 °C
  • Дощові сади: від -4,5 °C
  • Зелені стіни: від -4,1 °C
  • Вуличні дерева: від -3,8 °C
  • Міські ферми: від -3,5 °C
  • Парки: від -3,2 °C
  • Резервуари: від -2,9 °C
  • Дитячі майданчики: від -2,9 °C
FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU