Корисним дикоросом Причорномор’я наші предки відновлювали здоров’я: так багато цілющої сили в ньому виявилося. У чому цінність важливого інгредієнта борщу, і в якому вигляді «червоний корінець» краще подавати до столу?
Користь буряків
Давно помічено спроможність підземного плоду покращувати склад крові, стан кровоносних судин та серця. Справа в корисних нітратах, що перетворюються в організмі на оксид азоту: ця сполука сприяє кровотворенню (виробленню червоних тілець), активізує кровообіг, розріджує кров, зменшуючи ризик утворення тромбів, розширюючи судини та знижуючи тиск.
Столовий буряк лідирує за вмістом заліза, марганцю, бору. Залізо і кобальт лікують анемію, вітаміни групи B показані для здоров’я нервової системи, цинк і фосфор перешкоджають розвитку рахіту, а природні антиоксиданти попереджають онкологічні захворювання.
Всесезонна «комора» мінеральних солей та органічних кислот має що запропонувати гіпертонікам і діабетикам. Доведено користь коренеплоду у придушенні хвороботворних мікробів та вірусів. Природні антисептики здатні боротися з інфекціями і патогенною мікрофлорою шкіри, ротової порожнини і шлунково-кишкового тракту.
Користь вареного буряку
Після теплової обробки цілющий корінець не втрачає обсяги калію, заліза, йоду, цинку, магнію, фосфору, зберігає вітаміни А, В, Е, H, PP. Продукт стоїть на заваді старіння: завдяки фолієвій кислоті, створюються нові клітини, а кварц регенерує шкіру, нігті та волосся.
Харчова цінність вареного овочу зумовлена високим вмістом клітковини. Через м’який послаблюючий вплив на кишечник він визнаний найделікатнішим «чистильником» організму. Водночас із клітковиною, перистальтику запускають органічні кислоти, фосфор, мідь, вітамін С. Ці елементи також беруть участь у знищенні гнильних бактерій.
Компонент бетаїн звільняє від токсинів печінку. Буряк перешкоджає накопиченню в ній жиру: ось чому вживати його заведено у лікуванні алкоголізму. Продукт добре справляється з чищенням нирок та сечового міхура, запобігаючи розвитку сечокам’яної хвороби.
Користь сирих буряків
Свіжим зрізом кореневища та розтертим листям у народній медицині загоюють рани, а буряковим соком лікують запалення, застуду, легеневий туберкульоз, гіпертонію, епілепсію.
У клізмах сік виконує завдання проносного. Кишкові спазми і запори – поле діяльності клітковини й органічних кислот, що відновлюють здорову мікрофлору кишечника, допомагають перистальтиці та шлунковій секреції. Буряковий сік заспокоює коліт, виводить токсини, сприяє розщепленню жирів і засвоєнню білків.
Завдяки корисним нітратам, овоч покращує серцево-судинну діяльність, підвищуючи витривалість: сік буряків збільшує можливості спортсменів. Коренеплід не обов’язково варити, смажити, тушкувати або запікати – він вважається одним із найкорисніших у сироїдстві. Перевага сирого корінця полягає саме у більшій користі, адже термічна обробка збіднює хімічний склад.
Заборони й обмеження
Дієтологи встановили граничну одноразову порцію бурякового соку – 150 г. Не можна ним зловживати хворим на цукровий діабет, ниркову недостатність, сечокам’яну патологію.
Гастрит, хвороба нирок і сечового міхура – табу для наявності в раціоні буряків через вміст щавлевої кислоти. Обережно треба включати коренеплід у меню людям, котрі страждають на здуття живота і печію. Через послаблюючий ефект овоч є несумісним із діареєю, а через безконтрольне зниження тиску – з гіпотонією.
Протипоказання до вживання – вік до року. Перше годування має починатися з перевірки сприйняття нового продукту: відсутність алергії попередньо виявить ковток соку.
Буряк в оздоровчих рецептах
Листя можна використовувати в салатах, кореневище – в закусках, супах, десертах і напоях.
Цілющий відвар
Для чищення кишківника потрібно натерти 700 г буряка, залити 1,5 л окропу і проварити чверть години без кипіння. Після нетривалого настоювання проціджуємо відвар, розводимо водою 1:10 і п’ємо третину склянки тричі на день.
Буряковий соус
Варимо 500 г коренеплоду і після охолодження робимо з нього пюре, додавши за смаком часник, оливкову олію, лимонний сік, мелений кмин, насіння кунжуту, чорний перець і сіль. Рецепт можна збагатити прянощами.
Буряковий квас
На 1 кг овочів знадобиться 2 л води, 300 г житніх сухариків, 4 ст. ложки цукру-піску.
Натертий коренеплід складаємо в трилітрову банку, додаємо сухарики із чорного хліба та цукор. Заливаємо водою, накриваємо серветкою і залишаємо бродити (в темному місці за кімнатної температури). На 4-й день проціджуємо і залишаємо в холодильнику. Після дводенного дозрівання квас закриваємо кришкою. Зберігаємо в прохолодному місці.
Квашена капуста з буряком (класичний рецепт)
Приготування низькокалорійного соління триватиме 3 години. На 3 кг капусти знадобляться: 1 кг буряків, 1 л води, по 5 горошин чорного і запашного перцю, по 1 ст. ложці оцту та цукру, вдвічі більше солі, 3 лаврові листки.
Розрізаємо капустяний качан на квадрати, роблячи пелюстки. Тонкими шарами шинкуємо буряки і змішуємо з капустою.
Готуємо маринад: у киплячій воді на тихому вогні проварюємо 5 хвилин прянощі із сіллю і цукром. За хвилину до готовності вливаємо оцет.
Заливаємо маринадом овочі. Настоюємо у трилітровій банці 3 дні. До столу подаємо з олією.
Буряк по-корейськи (рецепт у домашніх умовах)
Вимитий, очищений овоч (0,5 кг) звільняємо від грубих волокон і натираємо тонкою соломкою. Постоявши, корейський буряк стане соковитим. До власного соку додаємо 2 ст. ложки рослинної олії, часник (2 зубчики), чорний і червоний мелений перець, коріандр, кмин або готову приправу для корейських маринадів. Прянощі доповнюємо оцтом (20 мл), цукром, сіллю (за смаком).
Змішуємо інгредієнти та відправляємо страву у холодильник. За 3 години можна подавати закуску до столу.
Рецепт салату з буряка
Класичне поєднання базовий овоч має з «вінегретними компаньйонами»: картоплею, морквою, огірком, капустою, цибулею. У закусочному салаті «Гренадер» компанію бурякам складе варена телятина, у «Шубі» – солоний оселедець, у сирних салатах – фета або бринза.
Червоний коренеплід фарбує своїм соком решту інгредієнтів страви. Якщо це не входить у плани кулінара, до появи поряд інших компонентів буряк варто приправити лимонним соком чи оцтом, цукром, олією.
Коли ж овоч у салаті «виступає соло», кислота не знадобиться. Запечені в духовці коренеплоди очистіть від шкірки, пошинкуйте соломкою. Заправте олією, посоліть, поперчіть, з’єднайте з часником, смаженим насінням або подрібненими волоськими горіхами. Прикрасьте перед подачею подрібненою петрушкою.
До зимового корінця пасують горіхи, часник, чебрець, кардамон, мускатний горіх, родзинки, чорнослив, яблука, журавлина. А їсти буряк краще ввечері: перевірене снодійне.
Фото: pexels.com