Чому в жирафів довгі шиї: вчені висунули цікаву теорію

Нова теорія про довгу жираф’ячу шию відбрунькувалася від теорії еволюції Чарльза Дарвіна.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

У XIX столітті легендарний англійський натураліст Чарльз Дарвін запропонував людству теорію, відповідно до якої виживає найсильніший. За її допомогою він, зокрема, пояснив, чому в жирафів довгі шиї. Мільйони років тому жирафи з найдовшою шиєю могли діставати більше листя з високих дерев, порівняно з іншими тваринами, а отже, виживати в умовах конкуренції. Зрештою, ця фізична особливість закарбувалася в жираф’ячих генах.

жираф їсть листя дерева

А нещодавно науковці зі США відштовхнулися від відкриття Дарвіна та висунули нову теорію. Згідно з нею, попервах ця еволюційна ознака сформувалася в самок жирафів.

Біологи з Університету штату Пенсильванія звернули увагу на те, що в самок жирафів шия пропорційно довша, ніж у самців. Імовірніше за все, причиною цього були високі потреби самок у харчуванні під час вагітності та годування потомства.

Для дослідження команда під орудою професора Дугласа Кавенера зібрала тисячі фотографій цих тварин. Серед них були ті, які мешкали в неволі, а також дикі масайські (або кіліманджарські) жирафи виду Giraffa Tippelskirchi, що поширений у Східній Африці.

Про що розповіли вчені?

За словами професора Кавенера, жирафи надзвичайно перебірливі в їжі. Вони їдять листя лише кількох видів дерев. А довші шиї дозволяють їм занурюватися в гущину дерев та сягати високих гілок, щоб добувати найкращі листочки, які ніхто більше не може дістати.

«Коли самки досягають чотири-п’ятирічного віку, вони майже завжди вагітні та годують потомство», – зазначив професор. Тож його команда вважає: потреби самок жирафів у харчуванні, що зростали, спричинили «еволюцію довгих ший». Через більш високу потребу в поживних речовинах самкам потрібна довша шия, зауважили вчені.

самка жирафа з дитинчам

Вони виявили, що і в жирафів у неволі, і в диких жирафів шия дорослих самок пропорційно довша, ніж у самців. У самок також пропорційно довший тулуб (частина тіла без ніг, шиї та голови), розповіло видання Daily Mail.

А що стосовно самців?

Тим часом в дорослих самців довші передні ноги: завдяки їм самцям зручніше прилаштовуватися до самок під час спарювання. Також в самців ширші шиї: завдяки яким легше витримувати удари конкурентів під час бійок за самку. Дослідники висунули гіпотезу, яку назвали «шиї для сексу». Згідно з нею, самці з довшими та товстішими шиями успішніше перемагають своїх суперників, швидше знаходять собі пару, розмножуються та передають свої гарні гени потомству.

жираф серед дерев

На думку експертів, самці зазвичай інтенсивніше ростуть у перший рік життя. Але пропорції їхнього тіла істотно змінюються, після того, як приблизно у трирічному віці вони починають вивчати свою сексуальність.

У звітній статті, присвяченій дослідженню, команда написала: «Початкова еволюція довгої шиї та ніг жирафа була зумовлена ​​міжвидовою конкуренцією та потребами матерів у харчуванні під час вагітності та лактації. Потім маса шиї збільшилася ще помітніше внаслідок конкуренції між самцями та статевого відбору».

Результати дослідження опублікував журнал Mammalian Biology.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU