Чому взимку ми хворіємо частіше?

Відповідь на це запитання, що одразу напрошується: через холодну погоду. Проте дослідники вважають, що реальність набагато складніша.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Усі ми неодноразово чули, що взимку виходити на вулицю з мокрим волоссям або без пальта дуже небезпечно, адже можна застудитися.

Але ймовірність зимових хвороб більшою мірою залежить не так від охолодження, як від того, що холодна погода полегшує підхоплення респіраторних вірусів. Наприклад, нижчі температури пов’язані з вищими показниками захворюваності на ковід та грип, зазначила Ліббі Річардс, професорка сестринської справи в Університеті Пердью (США).

За її словами, багато вірусів довше залишаються активними та швидше розмножуються за нижчих температур і за нижчого рівня вологості.

На додаток до цього в холодну погоду ми проводимо більше часу у приміщенні та в тісному контакті з іншими людьми. Тобто за умов, коли ймовірність зараження підвищується.

Пані Річардс зауважила, що грип та респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) мають виражену сезонність: їх легше підхопити восени та взимку.

чоловік і жінка взимку на вулиці

Передача вірусу полегшується за холодної погоди

Холод може змінити зовнішню мембрану вірусу грипу, зробивши її твердою та гумовою. Науковці вважають, що таке покриття полегшує передачу вірусу між людьми.

Утім, проблема не лише в холодному зимовому повітрі. Зі спалахами того самого грипу пов’язана сухість повітря. Сухе повітря допомагає вірусу довше залишатися заразним, пише Science Alert.

Те, як імунна система реагує на холодну погоду, також має неабияке значення. Вдихання холодного повітря може негативно вплинути на імунну відповідь у дихальних шляхах, що полегшить закріплення вірусів. Ось чому прикривання носа та рота шарфом допомагає запобігти застуді: він зігріває повітря, що вдихається.

Крім того, більшість людей узимку отримують менше сонячного світла. Це проблема, оскільки сонце є основним джерелом вітаміну D, що є необхідним для здоров’я імунної системи.

У холодну пору року також знижується фізична активність. За свідченням професорки Річардс, узимку люди втричі частіше відкладають заняття спортом. Натомість більше часу проводять у приміщенні. Зазвичай це означає тісніші контакти з іншими людьми, що часто призводять до вірусних захворювань.

Крім того, низька температура та вологість сприяють висушуванню очей та слизових оболонок носа і горла. Вірусам, які зазвичай вдихаються, легше прикріпитися до висушених проходів.

хворий чоловік у ліжку

Як себе захистити?

Є перевірені стратегії, які боронять організм від хвороб узимку:

  • Частіше мийте руки.
  • Не торкайтеся обличчя.
  • Пийте достатньо рідини. Вісім склянок води на день – оптимальна норма, але її можна збільшувати або зменшувати, залежно від способу життя та габаритів людини.
  • Дотримуйтесь збалансованого раціону. Віддавайте перевагу темно-зеленим листовим овочам, яйцям та жирній рибі, зокрема лососю, що містить омега-3 та вітамін D.
  • Залишайтеся фізично активними.
  • Висипайтеся.
  • Протирайте тверді поверхні в помешканні, яких часто торкаються.
  • Використовуйте зволожувач повітря, якщо у вас пересихає ніс або горло.
  • Зробіть щорічне щеплення від грипу та COVID-19.

Дотримання цих порад допоможе зберігати здоров’я протягом усієї зими.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU