Дельфіни мають окрему «дитячу» мову

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дельфіни вважаються одними із найрозумніших істот на Землі після людини. Сучасні дослідження доводять, що ці тварини схожі до людей не лише високим інтелектом, але й поведінкою щодо дітлахів.

Як нещодавно стало відомо, самиці дельфінів спілкуються зі своїми малюками інакше, ніж із дорослими. Подібно до того, як люди використовують пискляву дитячу мову на високих тонах щодо маленьких дітей, афаліни змінюють звичайні свисти на «дитячу мову» поряд зі своїми нащадками.

Материнська «мова» афалін

Морська біологиня Лаела Сай разом зі своєю командою проаналізували характерні свистки 19 самиць афалін як з малюками, так і без них. Аудіозаписи дикої популяції поблизу штату Флоріда були зроблені під час оцінки здоров’я тварин за принципом «злови й відпусти», яка проводилася з 1984 по 2018 рр.

Дослідники виявили, що афаліни постійно видають свист із вищими максимальними частотами та більшим їх діапазоном у присутності своїх дитинчат, порівняно зі звуками на самоті чи разом з іншими особинами. На думку науковців, ця зміна у вокалізації допомагає матерям привертати увагу малюків.

Вчені вважають, що «дитяча мова» покращує зв’язок між матір’ю та дитям і сприяє вокальному навчанню малюків, подібно до того, як це відбувається у людей. Взагалі, материнська мова – майже універсальна модель мовлення для всіх культур у людей, які доглядають за дітьми. Але доказів цього явища серед тварин дуже мало.

Як зазначає видання Daily Mail, досі науковці спостерігали різні типи вокалізації при спілкуванні із дорослими особинами та малюками у деяких видів мавп та зебрових діамантників/амадін. Афаліни становлять цікавіший об’єкт дослідження, адже протягом перших кількох місяців життя кожна ця морська тварина розвиває унікальну мелодію або фірмовий свист.

Афаліни мають «дитячу» мовуЯк зазначає морська біологиня Лаела Сай, дельфіни вигукують власні «імена» у воді, «ймовірно, щоб стежити один за одним». Але матері-дельфіни змінюють цю мелодію у присутності своїх телят, які зазвичай залишаються поряд з ними протягом 3-6 років. Цю особливість пані Сей вперше помітила ще у 2009 р., у роботі свого студента, яка стала поштовхом для подальшого спостереження.

Сучасні дослідження, проведені командою пані Сай, підкреслюють наявність в афалін вище зазначеної моделі спілкування за аналогією з людьми. Ці тварини мають довготривалі зв’язки між матір’ю та малюками та навчаються вокалізації протягом усього життя.

Як зазначають дослідники, середній вік малюків афаліни у їх виборці становив 2 роки. Це цілком відповідає віковому діапазону для спілкування, орієнтованого на дітей, як у людей. «Дитяче мовлення» матерів дельфінів допомагає малюкам швидше навчитися видавати власні свисти. На думку вчених, імітуючи звук меншого голосового тракту, дорослі підказують немовлятам, як мають звучати звуки з їх власних вуст.

Вокальні дані життєво важливі для афалін

Відомо, що свист у дельфінів є частиною шлюбного ритуалу. Саме завдяки вокалізації вони обирають собі «супутників» життя та змагаються за прихильність потенційних партнерів.

Експерти зазначають, що афаліни можуть стати більш популярними серед родичів просто завдяки голосовому обміну. Саме вокалізація дозволяє цим морським тваринам підтримувати слабкіші, але життєво важливі соціальні стосунки. Також відомо, що більш популярні самці мають більший успіх у самиць та вищі шанси на потомство. Тому навчання вокалізації у малюків афалін має життєво важливе значення.

Як стверджує еколог з питань поведінки морських ссавців Квінсі Гібсон, афаліни – головні кандидати щодо спілкування, орієнтованого на малюків. Подібно до людей, ці дельфіни створюють міцні зв’язки між матір’ю та дитиною та вивчають вокалізацію. Проте, як зазначає пан Гібсон, щоб підтвердити результати дослідження команди Сай, вчені повинні проаналізувати фірмові свистки мам-афалін безпосередньо у дикій природі.

Фото: pexels.com, unsplash.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU