У черговій доповіді Організації Об’єднаних Націй стосовно чисельності населення Землі – World Population Prospects 2024 – йдеться про те, що в наступному десятилітті населення нашої планети зросте більш ніж на два мільярди людей. При цьому вчені прогнозують, що до середини 2080-х років швидке зростання може припинитися.
На що ще слід чекати?
За 75 років, що минули від 1950-х років, населення Землі збільшилося більш ніж утричі й сягнуло приголомшливої цифри: 8,2 мільярда людей.
Станом на 2024 рік 63 країни (зокрема Китай, Німеччина та Японія) вже досягли піка чисельності населення. У другій половині століття це чекає на ще 126 країн, розповіло видання Daily Mail.
В ООН спрогнозували 80-відсоткову ймовірність того, що чисельність населення світу досягне піка до кінця XXI століття. До речі, попередніми роками дослідники здебільшого не вірили в досягнення піка населення в цьому столітті: його ймовірність дорівнювала лише 30 відсоткам.
І це не єдиний з попередніх прогнозів, який змінили автори свіжої доповіді. Наприклад, раніше експерти передбачали, що до 2100 року у світі житиме на 700 мільйонів людей більше, ніж зазначено в новому документі. Теперішнє уточнення зумовлене істотним зменшенням народжуваності на планеті. Зокрема в Китаї. Раніше це була найгустонаселеніша країна світу. Але згідно з новим прогнозом, до 2100 року чисельність її мешканців скоротиться з 1,4 мільярда людей до 633 мільйонів.
Утім, по всьому світу спостерігається схожа тенденція. Народжуваність падає нижче за рівень 2,1 дитини на жінку, необхідний для підтримки зростання населення.
Зміна моделей народжуваності також створить проблеми в багатших країнах. Оскільки зниження народжуваності та зростання тривалості життя радикально змінять демографічну структуру світу. Відповідно до нових прогнозів, до 2080 року кількість людей, старших за 65 років, перевищить кількість дітей віком до 18 років. Це може спровокувати кризу соціальної допомоги та робочої сили.
У деяких регіонах, за прогнозами ООН, основним джерелом приросту населення стане імміграція.
Швидке зростання населення у країнах з низьким рівнем доходу, ймовірно, ускладнить викорінення злиднів та голоду в тих країнах, що стикаються із серйозними економічними та екологічними проблемами.
Фото: pixabay.com