«Сіре розлучення» прирікає чоловіка на самотність

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Коли розлучається пара поважного віку, чоловік з більшою ймовірністю втрачає зв’язок зі своїми дітьми. Про це розповіли науковці з Інституту демографічних досліджень імені Макса Планка (Німеччина).

«Сірі розлучення» – тенденція останніх років, що прогресує семимильними кроками. Найбільше вона зачепила розвинуті країни світу. Так називають формальне розставання людей віком за 50 років, які давно стали чужими одне одному. Вони виростили дітей і їх часто-густо вже нічого не пов’язує. 

Розлучення – це завжди клопітно: потрібно думати про фінанси, розподіл майна, житлові умови і, звичайно ж, про дітей. Але коли розлучаються люди поважного віку, розставання має дещо інший вигляд.

Про що дізналися дослідники

Команду демографів під керівництвом Зафера Бююккечечі цікавило, зокрема, як впливає «сіре розлучення» на подальші зв’язки колишніх чоловіка та дружини з їхніми дітьми.

Науковці проаналізували дані про 9000 осіб, які пережили «сіре розлучення». Команда зосередила увагу на частоті контактів дітей з батьками, емоційній близькості з ними та наданні їм підтримки.».

Дослідники виявили, що результати значно різняться залежно від статі як батьків, так і дітей.

Передусім аналіз показав, що «сіре розлучення» призводило до зниження частоти контактів між дорослими дітьми та батьком. З другого боку, збільшилася частота контактів та емоційна близькість дітей з матерями.

Дослідники також виявили, що наслідки розлучення, як правило, були гостріше виражені у відносинах батька та дочки. В них спостерігалося більше зниження як частоти контактів, так і емоційної близькості, порівняно зі стосунками батька та сина.

А тим часом відносини матері та дочки часто демонстрували емоційне зміцнення, розповіло видання Daily Mail.

Дослідження також показало сильнішу емоційну та практичну підтримку літніх матерів з боку дітей.

Як засвідчив Зафер Бююккечечі, після розлучення батько зазвичай відчуває більшу напругу у відносинах з дітьми, ніж матір.

maty i dochka - Спосіб життя - 50plus

Чим пояснюється такий малюнок стосунків

«Причини такої нерівності можуть полягати в тому, що матері традиційно підтримують тісніші зв’язки з дітьми», – зазначив дослідник.

За словами пана Бююккечечі, внаслідок «сірого розлучення» батько, як правило, втрачає роль «хранителя родини», що може посилити його соціальну ізоляцію. Адже він уже не налагоджує родинні зв’язки, не планує заходи для членів сім’ї та не є її стрижнем.

«Здоров’я, добробут та соціальна інтеграція літніх батьків тісно пов’язані з присутністю партнера у сім’ї та солідарністю між поколіннями. «Сірі розлучення» можуть підірвати ці обидва найважливіші ресурси, оскільки люди похилого віку, які розлучаються, не лише втрачають свого партнера, але й можуть зіпсувати відносини зі своїми дорослими дітьми», – зауважили вчені.

За словами науковців, головний висновок з дослідження – це різний вплив «сірого розлучення» на матір та батька. Воно солідаризує дорослих дітей з матір’ю, а батька піддає соціальній ізоляції.

Результати дослідження опублікувало видання The Journals of Gerontology: Series B.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

Квадратний рекламний банер 50 plus.

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU