Люди не впадають у сплячку. Але нове дослідження підтвердило збільшення часу нічного сну в зимовий період.
Команда вчених з Берлінського медичного університету Шаріте отримала перші докази того, що норми нічного сну необхідно коригувати залежно від пори року.
Відповідно до висновків із дослідження, взимку фаза швидкого сну триває в середньому на 30 хвилин довше.
Фазою швидкого сну (rapid eye movement) називають час сну, що характеризується швидким рухом очей та мозковою активністю (майже такою високою, як у період неспання) .
Звичайний нічний сон починається з трьох стадій повільного сну, на зміну яким приходить короткий період швидкого сну. Саме в цій фазі активність мозку зростає, і люди можуть бачити сни, розповідає Independent.
Про що дізналися вчені
Дослідження проводили на базі Клініки сну та хрономедицини в лікарні Святої Ядвіги. Команда проаналізувала дані 292 міських мешканців, які мали проблеми зі сном. Усі вони пройшли тест для діагностики розладів сну – так звану полісомнографію.
Зазвичай під час цього тесту використовують спеціальну лабораторію, де пацієнтам пропонують спати природним чином, не нервуючи їх звуками будильника. Під час діагностування можна контролювати якість, тип та тривалість сну.
Дослідники з’ясували: швидкий сон, що корелює з циркадним ритмом (коливаннями біологічних процесів, пов’язаними зі зміною дня і ночі. – Ред.), узимку тривав на 30 хвилин довше, ніж улітку.
Науковці вважають, що результати необхідно перевірити на людях без проблем зі сном. Адже невідомо, як зміна сезонів відбивається на більш здоровому населенні.
За словами дослідників, висновки можуть бути такими самими і у випадку людей, що не скаржаться на поганий сон. Якщо це справді так, науковці заявлятимуть про необхідність коригування графіку сну в залежності від пори року. А, можливо, і про більш ранній відхід до сну в холодні місяці.
Як зауважив доктор Дітер Кунц, автор дослідження, суспільству необхідно коригувати звички сну, включаючи його тривалість і час, відповідно до сезону. Або ж підлаштовуючи шкільні та робочі графіки до сезонних потреб у сні.
Доктор Кунц також зазначив: попри те, що ми працюємо однакову кількість годин за будь-якого сезону, взимку людська фізіологія пригнічується. І в лютому та березні виникає відчуття пробуксовування.
Хоча вчені й раніше вважали загальний час зимового сну довшим у середньому на годину, результати нового дослідження є для науки вельми значущими. Їх опублікував журнал Frontiers in Neuroscience.
Фото: pixabay.com