Драма ненажери: переїдання є злом, яке одразу не розпізнати

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Компульсивне переїдання – розлад харчової поведінки, якому притаманне неконтрольоване вживання великої кількості їжі. За словами Пола Дженкінса, ад’юнкт-професора клінічної психології Редінгського університету (Велика Британія), цей харчовий розлад є найпоширенішим. Він зустрічається втричі частіше, ніж анорексія. Дані дослідників свідчать про те, що кількість випадків компульсивного переїдання у світі невпинно зростає.

Попри поширеність цього явища, багато людей, яким властиве компульсивне переїдання, не усвідомлюють наявності в себе такого розладу.

Як його розпізнати? Те, що відрізняє компульсивне переїдання від випадкового переїдання або періодичного емоційного переїдання, – це втрата контролю над споживанням їжі.

Деякі ознаки компульсивного переїдання:

  • Людина їсть, доки не відчує неприємну, надмірну ситість
  • Вживає велику кількість їжі, навіть якщо не є голодною
  • Їсть швидше, ніж зазвичай
  • Після трапези відчуває огиду, провину та перебуває в поганому настрої

stomach g332fbd6fc 1920 - Здоров'я - 50Plus

Сумні наслідки розладу

Пол Дженкінс вважає, що компульсивне переїдання потрібно виявляти до того, як в організмі розвинуться серйозні проблеми: такі як ожиріння, діабет другого типу та підвищення рівня холестерину.

Водночас у тих, хто їсть занадто багато, спостерігаються проблеми психічного характеру. Близько 70 відсотків пацієнтів, що страждають на компульсивне переїдання, скаржаться на депресію або тривогу, розповіло видання Science Alert. Близько чверті людей із цим діагнозом намагалися покінчити життя самогубством.

Компульсивне переїдання може негативно вплинути на повсякденне життя. Приміром, стати причиною зниження успішності у школі або зменшення шансів на працевлаштування.

Однак, як зауважив Пол Дженкінс, компульсивне переїдання можна ефективно лікувати.

Більшості ненажер рекомендують психологічні методи лікування. Наприклад, когнітивну терапію, що допомагає визначити причини переїдання та опанувати звички здорового харчування.

Медикаментозне лікування також є зброєю проти цього розладу. Однак воно є менш ефективним, ніж психологічна терапія. До того ж не обходиться без побічних ефектів, серед яких головний біль, безсоння, нудота і втома.

Дослухатися до себе

Симптоми компульсивного переїдання найчастіше пов’язані з негативними подіями або емоціями. Тому треба серйозно займатися своїм психологічним здоров’ям.

Першими показниками того, що неконтрольоване переїдання прогресує, можуть бути зміни в харчовій поведінці. Наприклад, купівля великої кількості їжі або її надмірне вживання, навіть якщо ви не голодні.

Якщо ви витрачаєте багато часу на роздуми про їжу й підозрюєте, що переїдання стає вашою проблемою, слід якнайшвидше звернутися до лікарів. Зазвичай її усувають одразу декілька спеціалістів: психолог, дієтолог, гастроентеролог.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU